Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

700 bin ölü, 400 bin dul, 35 milyon mülteci, 2 milyon sakat İşte Amerika’nın demokrasisi

Posted by Emi[R]ates™ Mart 20, 2007

Amerika’nın Irak istilası 4’üncü yılına giriyor. Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli, bu savaşın Amerikan ekonomisini ayakta tuttuğunu kaydetti. Mahalli, “Amerika sadece Irak’ta 125 milyar dolar olmak üzere körfez ülkelerinden bir trilyon dolar petrol geliri elde etmiştir” dedi.

Mahalli, “Bir Amerikalı generalin kendisi ‘Biz Afganları ve Iraklıları çiviliyoruz’ demişti. Bu katliamdan bir de zevk alıyorlar. Irak’a gidenler bilir, Irak diye bir ülke yok artık. Irak yüz yıl kendine gelemez. Eğer Amerikalılar Irak’tan çekilse bile, orada Iraklılara yaşattıkları acıların etkisinin geçebilmesi için Iraklıların en az 15-20 yıl bir ruh hastanesinde tedavi görmeleri gerekmektedir” dedi.

Amerika’nın Irak istilası 4’üncü yılına giriyor. 700 bin ölü, 400 bin dul, 3,5 milyon mülteci, 2 milyon sakat, Amerika’nın 4 yıllık işgalinin tek meyvesi. Ayrıca çalınan yüzlerce milyar dolarlık petrol de Amerikan ekonomisini ayakta tutuyor. Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli, bu savaşın Amerikan ekonomisini ayakta tuttuğunu kaydetti. Mahalli, “Amerika’nın Irak’ta bugüne kadar gerçekleşen parasal kaybı karşısında stratejik kazanımları olmuştur. Bugün Amerika, Ortadoğu’da her zamankinden çok daha fazla etkindir ve varlığı somuttur. Körfez ülkelerinin hepsinde ciddi donanımlı amerikan üsleri vardır. Körfez ülkeleri denildiğinde dünya petrolünün yüzde 63’ünden bahsediyoruz demektir” dedi.

Oluk oluk kan, varil varil petrol!

“Bu bölgedeki petrolün yüz yıl amerikan tekelinde olması, amerikanın ırak’ta harcadığı parayla kıyaslandığında yüzlerce kat büyüklükteki bir rakamdır” diyen Mahalli, “Amerikan işgalinden sonra, işgale ve boruların hasarlı olmasına rağmen, Irak’tan yapılan petrol satışı 125 milyar dolardır. Ve bu petrolü Amerikalılar satmıştır. Dünyanın en ucuz petrolü Irak’tadır. On metre derinlikte petrol elde ediliyor. Bir varil petrol üretiminin maliyeti sadece bir dolardır. Üstelik Amerika’nın Irak’taki harcamaları dediğimiz şey de, Amerika’nın kendi ürettiği silahları satması demektir. Yani Amerikan ulusal silah sanayisinin geliştirilmesi için bu silah tekelleri üretim yapmış, 24 saat vardiyalı çalışmışlar. Yine de silah yetiştiremiyorlar. Hatta İsrail’den silah alınıyor. Amerika Irak işgaliyle, silah sanayisini gelişirmiş, tekellerini ayakta tutmuş, ekonomisini güçlendirmiş ve karşılığında da insan öldürmüş. Harcadığı paranın kat kat fazlasını şimdiden elde etmiştir. Sadece Irak’ta 125 milyar dolar olmak zere körfez ülkelerinden bir trilyon dolar petrol geliri elde etmiştir” şeklinde konuştu.

Öldürmekten zevk alıyorlar!

Mahalli, Amerikalıların öldürmekten zevk aldıklarına da vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Bir Amerikalı general’in kendisi ‘biz Afganları ve ıraklıları çiviliyoruz’ demişti. Bu katliamdan bir de zevk alıyorlar. Irak’a gidenler bilir, Irak diye bir ülke yok artık. Irak yüz yıl kendine gelemez. Eğer Amerikalılar Irak’tan çekilse bile, orada Iraklılara yaşattıkları acıların etkisinin geçebilmesi için Iraklıların en az 15–20 yıl bir ruh hastanesinde tedavi görmeleri gerekmektedir normal yaşama alışmaları için. Ülke yok edilmiş, Iraklılar sokaklarda artık deliler gibi dolaşıyorlar. Her taraf pislik içinde. Su yok, elektrik yok, sağlık hizmeti yok, altyapı yok. Ortaçağı yaşayan inanılmaz bir ülke ırak. Oysa Irak, dünyanın en güzel ülkelerinden biriydi. Bağdat şehri dünya şehirlerinin en güzeliydi. Şimdi hastalıklar içinde kıvranan bir ülke oldu Irak. 400 bin dul kadın var. 700–800 bin insan öldürüldü, ama bunların kadınları ne oluyor peki? 5–10 çocuğuyla dul kalan kadın nasıl yaşar? Şu anda 3,5 milyon Iraklı yurt dışına kaçmış durumda. Bunların 1,3 milyonu Suriye’ye sığınmış. Irak’ta 2 milyon sakat var. Bu Irak nasıl tekrar kendine gelecek?”

Milli Gazete

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: