Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

 • Anket

 • Son Tweetler

 • Kategoriler

 • Yararlı Linkler

 • Reklamlar

Türkan Saylan Kimdir?

Posted by Emi[R]ates™ Mayıs 4, 2007

Alternatif bile olsa biyografiye “doğum tarihi” ile başlamak esastır! Ancak bu seferki istisnai bir durum… Zira Türkan Saylan’ın hayatına etki eden olaylar zinciri “doğum” ile başlamıyor.

Annesinin hamile olduğunu anlamasıyla başlıyor! Saylan hayatını anlattığı “Güneş Umuttan Şimdi Doğar” kitabında annesinin Müslüman oluşunun ani öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Annem bana hamile kalınca Müslüman oluyor. İngilizcesinden Kur’an’ı okuyor. İyi bir Türk gelini olabilmenin tüm koşullarını yaratmaya çalışıyor. Örneğin oruç tutardı. Biz hiçbirimiz evde oruç tutmazken o tutardı.”

Anlaşılıyor ki Saylan’ın annesi gayr-ı müslim. Bu bir şey demek değil. Ancak kendisi ne henüz belli değil. Zaten resmi bilgiler de bu “tenakuzu” yansıtıyor. Saylan’ın doğum tarihi 1935 İstanbul. Ve fakat annenin Müslüman ismi aldığı “kesin” tarih 1936. Yani Saylan’ın hayatına ilişkin anlattıklarını “kılpayı” teyit ediyor….

Muhtemelen valide hanım, hamile kaldığını anlıyor, ama “doğurana kadar bekleyeyim” diyor ve sanırız Soyadı Kanunu’na da denk düştüğünden isim o zaman değişiyor. Yine de bu tarihlerde gariplik olduğunu not düşmek lazım. Düşününce anlarsınız!
Ama 1936 yılının kesin olduğunu tekraren söylemek lazım. Zira kaynak sadece Nüfus İdaresi değil! Milli İstihbarat Teşkilatı da aynı kanaatte. Bilmeyenler “ne alaka” diyebilir, geleceğiz.

Bir kişinin etnik veya din kimliğinin önemi var mı derseniz… Bir kişinin yok. Ama bu kişinin var. Ona da geleceğiz.

Efendim tam kayıt şu… Profesör Türkan Saylan’ın annesi hanımefendinin künyesi, Raber Ragman ve Mina Verlig kızı, 1324 (1908) Bermingen İngiltere doğumlu ve Katolik Hıristiyan “Lili Mina Raiman” olduğunu gösteriyor. Ancak kendi beyanlarına göre annesi Lilly “İsviçreli”. Burada kesin bir bilgi yok.

Dediğimiz gibi 1936 yılında ismini Leyla olarak değiştiriyor. Prof. Saylan’ın mesleği -malum- hekimlik. Hevesine erken başlıyor. 12 yaşında.

Daha ortaokuldayken köy hekimi olmaya karar veriyor. Yıllar boyunca Türkiye’yi karış karış gezerek cüzam hastalığını yok etmeye çalışırken hayatı öğreniyor ve gördüğü gerçeklere asla sırtını çeviremeyeceğini de anlıyor.

Beş çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak büyüyen ve kardeşlerine hem annelik hem de ablalık yapan Saylan’ın sorumluluk bilinci belli ki yıllardan yadigâr. İki evlilik yapıyor… Kişiliğine ilişkin ilk karinelere buradan ulaşmak mümkün… “İlkinde dokuz yıl evli kaldım. Eşim belli bir düzeyde kalmak isteyen biriydi, öyle kaldı. Benimse kendimi geliştirme hırsım vardı. Onun beklentisi ev hanımı olmamdı. Anne de oldum, iş kadını da, ev kadını da. Bir tek o tablonun içinde eş bulunduramadım. İkinci eşimden de boşandım. Bir erkeğin her dakika yanımda olup beni sevmesini seçmedim. Bu bir tercih meselesiydi…” Tabii kocaları da dinlemek lazım ama bu alternatif biyografi Saylan’a ait!

Doktorluk vesilesiyle Türkiye’yi karış karış gezerken, bir sivil toplum hareketi başlatması gerektiğini fark ediyor. Biz burada bir satır yazıp geçiyoruz ama bu içsel evrim öyle kolay olmuyor. Binbir eziyet var öyküde.

Kendi dilinden anlatmak en iyisi; “Tıp fakültesi öğrencisiyken evlendim, 23 yaşında ilk çocuğumu doğurdum, tüberküloz geçirdim, ameliyatlar oldum, çocuklarımı büyüttüm. İki yıl çelik korse takarak okula gittim. Yani tıp fakültesini girdiğimden 10 sene sonra bitirdim.

Uzmanlığımı kimsenin sevmediği deri ve zührevi hastalıklar konusunda yaptım. Bu konuda ihtisas yapan Türkiye’nin yedinci kadınıydım. İşçi Sigortaları Nişantaşı Hastanesi’nde çalıştım. Orada hiç tanımadığım işçi kesimiyle tanıştım. Aslında orada bir üniversite daha bitirdim diyebilirim. Bir günde 100 hasta bakardık.”

Anlaşılıyor ki sadece ruhi bir olgunluk serüveni değil, bir sınıf bilince edinerek de büyüyor Türkan Saylan. Esasen anlı şanlı akademik kariyeri “Prof” unvanını taşımasına rağmen akademik hayattan pek haz etmiyor.

“Akademik kariyeri hiç sevmiyorum. Hâlâ bir cübbem yoktur. Oradaki o küçük çatışmalar hoşuma gitmiyor.”

Saylan küçük çatışmaları sevmiyor. Büyükleri sevip sevmediğini ilerleyen zaman gösterecek. Fakat daha önce Saylan’ın mesleki hayatında çektiği sıkıntılara değinmek gerekiyor.

Saylan çok çalışıyor, erinmiyor, iğrenmiyor, hastanenin tozundan kirine, hastanın yatağından yarasına kadar hepsini kontrol ediyor. Yara sarmayı çok seviyor. Hastalarına iğnelerini bile kendisi yapıyor.

Fakat bu sıralarda kafasını cüzama takıyor. Bir yurtdışı burs buluyor ve “ana” vatanı İngiltere’ye gidiyor… 1976’da dönüyor. Ve cüzam işini üstlenmek istiyor.

İstanbul Lepra Hastanesi’ni kuruluyor. O zaman Türkiye’de kayıtlı 10 bin cüzamlı kişi var. Ve hastalıkla mücadelesine başlıyor. Dünyadan ve Türkiye’den cüzamı silme konusunda büyük başarı sağlıyor ve Gandhi Ödülü’nü kazanıyor. Böylece hekimlik akıp geçiyor. Nihayet 21 yıllık başhekimlik hizmetinden sonra 2002 yılında emekli oluyor “Türkan hoca”.

O şimdi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı. Arnavutköy’de 25 yıldır oturduğu iki katlı ahşap evde yaşamını sürdürüyor.

Tabii bu yaşama hallice rahatsızlıklar da eşlik ediyor. Göğüs kanserinden kurtulduktan sonra karaciğerindeki rahatsızlık nedeniyle de tedavi görüyor. En son gündeme gelme vesilesi ise 14 Nisan’da Ankara’da yapılan Cumhuriyet Mitingi’nin benzerini 29 Nisan’da İstanbul’da düzenleyecek olması. Yani ulusalcı bir çizginin toplumsal önderliği yapacak.

Madalyon döner…

Buraya kadar bir “Cumhuriyet Kadını”nın “no-profile” biyografisini okudunuz… Karşınızda hayatını hastalara adamış başarılı bir hekim, sosyal konulara duyarlı bir insan, hayatı çetin dalgalarla yoğrulmuş, evliliklerinde bile huzuru bulamamış, keskin hastalıklarla yiğitçe mücadele etmiş bir dava kadını…

“Başkanlığını Profesör Türkan Saylan’ın yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği hakkında, Atatürk İlke ve İnkılâplarını kalkan olarak kullanıp, birçok kişi ve kuruluştan yardım adı altında para topladığı, ilgili bakanlıklardan izin almaksızın yurtdışından yardım aldığı, hiç bir yasal dayanağı olmadan kamuoyuna kendisini sivil toplum kuruluşları birliği olarak tanıtan çeşitli dernek ve vakıflarla işbirliği içerisinde oldukları yönünde yapılan ihbarlar sonucu denetime tabi tutulmuş ve Dernekler Kanunu 62 ve 85/2 maddesine muhalefetten 5 Şubat 2001 tarihinde Maltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapılmıştır.”

Bu sert ithamlarla dolu satırlar Milli İstihbarat Teşkilatı, İstihbarat Başkanı Cemal Uzgören imzasıyla 24 Nisan 2001 tarihinde Başbakanlığa gönderilen iki sayfalık yazıdan alınmıştır… Yani devletin istihbarat kurumunun resmi belgesidir.

Profesör Türkan Saylan’ın bu metin hakkındaki görüşü de -o zamanlar- şudur; “Bahsedilen olay adaletin önünde bir konu. Bir görüş vermiyorum. İleride kitaplarımda bu konuyu anlatacağım”.

29 Nisan 2001 tarihli yorumsuz bir gazete metni daha… “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) yöneticileri hakkında bölücülük yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı. İl Emniyet Müdürlüğü, Defterdarlık ve Vergi Dairesi yetkilileri, İstanbul Valisi Erol Çakır’ın izni ile bir soruşturma yaptı. Soruşturma sonucunda 18 ayrı nedenden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu, yöneticilerle ilgili dava açıldı. Beyoğlu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, ÇYDD yöneticilerine yönelik en büyük suçlama ise ‘bölücülük’ suçlaması. Bölücülük dışında ÇYDD hakkında, eksik mal bildirimi, depremden toplanan paraları borsaya ve repoya yatırmak, yurtdışından izinsiz para transferi ve gayrimenkul bildiriminde usulsüzlük suçlamaları var.”

İlginç değil mi? Aslında bu iddiaların doğru olup olmadığı çok önemli değil. Bunlar devletle Saylan arasındaki konular. Aklanmış ya da bu iddialarla yaşamak zorunda kalmış olması bu metnin konusu kesinlikle değil.

Önemli olan Saylan’da bir gariplik olduğu… Şöyle ki.
İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi’nde ‘Türkiye’mizin çağdaşlaşma sürecinde laiklik’ konulu toplantıda konuşan Saylan’ın entelektüel kalitesine ilişkin notlar, konuşmayı haberleştiren metinden izlenebiliyor.

“Biz Türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız. Şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. Nedir bu alışkanlık. Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız.”

“Türkiye’nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve İran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. ”

Konuşmasında Gençlik Korosu’nu yöneten müzisyenin isminin Muhammed olmasından yakınan Saylan, “Gençlik Orkestrası’nı yaratan ve yöneten arkadaşımızın ismi Muhammed. Düşünebiliyor musunuz buradaki ironiyi?” yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle Türkiye’yi zor günlerin beklediğini savunan Saylan, seçime katılacak partilerin sembolleri ile dalga geçti. Saylan şunları söyledi: “İnsanlar okuma yazma bilmesin ki parmak bassınlar. Seçim kâğıtları at, eşek, arı ve kuşlarla dolu. Bilinir ki okuma yazma bilmeyen çoğunluktadır ve onlar ancak parmak basarak oy verirler. Onların ağaları, tarikat reisleri çağırır ve biz ata, eşeğe, arıya ya da kuşa oy vereceğiz derler. Böyle bir topluluk nasıl kalkınır? Böyle bir topluluk cahil bırakılmıştır. Bizi yönlendirmek isteyenlere, bizi koyun sananlara karşı dikkatli olalım. Bu ülkedeki insanları siyah-beyaz diye ayırmak, vatansever veya vatan sevmeyen hain diye ayırmak kimin haddine'”

Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta metnin içeriği değil. Üslubu. Saylan açık bir nefretle konuşuyor. Oysa Türkiye’de sözü dinlenir onlarca aydın aynı düşünceleri, sadece ülkedeki farklılıkları lezzet saymak, farklılıklardan nefret üretmemek adına çok daha medeni bil dille savunuyor.

Aslında sadece bu “dil” insanları siyah-beyaz olarak ikiye ayırıyor!
Ancak ikiye ayrılan sadece bu değil. Kamuoyu Saylan’ı “iki yüzüyle” tanıyor. Birincisi ilk başka anlattığı Saylan ikincisi ise bu iddia ve üslubun sahibi Saylan. Peki ama gerçek Saylan kim veya hangisi?
O zaman Saylan’ın yaptığı “işe” bakalım… Ayinesi iştir kişinin cümlesinden hareketle.

Saylan’ın başkanı olduğu ÇYDD, bütün faaliyetlerini Türkiye’nin hallice firmalarının bağışlarıyla yürütür. Bunda bir beis yok. Esasen dernekler böyle çalışır.

Peki bu firmalar hangileri? Danone, Metro Grosmarket, Turkcell, TNT Ekspres, Ericsson, Finansbank, İş Bankası, Mercedes-Benz vs… Fark etmiş olmalısınız. Hepsi yabancı sermayeli.

Ve yine hepsi biliyor olmalı ki Türkan Saylan ve dernek, “Atatürkçü gençler yetiştirme” misyonu taşıyor. Boynumuzun borcudur… Soru şu… Bu yabancı şirketler, kendilerine en çok karşı çıkan kesimlerin sözcülüğünü yapan bir derneğe niçin yardım yapar?

Veya tersten bakarsak… Yabancı sermayeyi “işgal güçlerinin sermaye ordusu” olarak gören bir ÇYDD, bunlardan nasıl destek ister? Bu da ayrı bir konu…

Patoloji…

Saylan hakkında daha birçok yazılmış ama dillendirilmemiş hakikaten inanılmaz iddia manzumeleri mevcut. Bunların hiçbirini yansıtmıyoruz.
Dediğimiz gibi bizi Saylan’ın alternatif biyografisi, yani aynaya baktığında kendi yüzünü nasıl gördüğü daha çok ilgilendiriyor.

Saylan, bu ülke insanlarının ezelden beri önem atfettiği manevi değerleri, kutsal saydıkları sözkonusu olduğunda saldırganlaşıyor. Zerafetten yoksunlaşıyor. Kibirli bir nefrete dönüşüyor. Bilim adamına ve bir bayana yakışmayacak şekilde kabalaşıyor.

“’Din’i, ‘dogma’ olarak kodlayan ve bilimsel bulmadığı için reddeden Saylan, Muhammet isminden rahatsızlık duyduğunu uluorta söyleyebiliyor.” Bu benzeşmenin bilim insanının ağzından çıkmasını garipsemiyor.

‘Bu ülkede başörtüsü sorunu yoktur’ diyerek, (dikkat; ‘başörtüsüne karşıyım’ değil!) gayet despot bir bakış açısıyla bir fikri değil, yaşayan kanlı canlı insanları yok sayıyor.

Reklamlar

121 Yanıt to “Türkan Saylan Kimdir?”

 1. esma said

  yıllarca başörtüsü ile mücadele eden bu bayanın şu andaki rahatsızlığı yüzünden ile başörtüsü ile yaşamak zorunda kalması gerçekten ibretlik bir manzara…

 2. onur deniz said

  Haber diye sunduğunuz yorumunuzu baştan sona okudum. Çok ilginç ki, isimleri farklı olsa da bir dizi sizinkine benze site aynı şeyleri kaleme alıyor Türkan Saylan ile ilgili olarak. Bu konu benzerliği ne acaba? Birileri kampanya mı açtı? Bunu ancak siz bilirsiniz. Benim bildiğim ise, Amerikan destekli sözde İslami hareketler (Ben bir Müslümanım)sanal ortamı en iyi kullananlardır. Kilise gölgesindeki Fettoş Hoca, İslamiyeti Amerika’dan yaymaya çalışmaktadır. Türkiye’de yiyeceği cezadan kaçanın yeri (Eğer gerçekten İslamiyet ise amacı) bir İslam ülkesi olmalıydı. Amerika’ya sığınması Türkan Saylan’ın yaşam öyküsünden daha dikkat çekici değil mi sizce? Ve bu kaçışın arkasında uluslararası Hıristiyan sermaye yok mu? İşte bu odak geliyor aklıma bu kampanyanın destekçisi olarak. Yazık, yapmayın bu ülkeye. Kıymayın. Azıcık Türkseniz, azıcık Müslümansanız yapmayın.

 3. Onur bey yazı başlığına bi kez daha bakın lütfen. Eğer bu yazdıklarınızla bir alakası oloduğunu düşünüyorsanız bir kez daha bir kez daha bakın.. Bu yazı mayıs 2007de buraya konulmuş yani bundan 2 yıl önce.. kampanyadan felan bahsetmişsiniz ama varsa böyle bir kampanya bu yazı onun çok dışında ve öncesindedir. özet bir şekilde türkan saylanın kim olduğunu ortaya koymaktadır.. türk olmaktan felanda bahsetmişsiniz ama yukarıda türkan saylanın türklükle ilgili sözlerini de okuyun bi daha.. bina okumayın yazıyı okuyun.. gözlüksüz ..

 4. samet said

  bu onur kimse daha ne diyeceğinii nasıl konuşacağını bilmiyor.saçmalamış sen fettullah hocanın yaptığı işleri kendi medyandan görmek istedğin için onu kötülyosun.dünyann her yerinde okullarımız var.heryerine insalık hoşgrülük yayıldı.ama sana deymemiş baksana cehenenmden firar etmiş türkan saylanı savunuyon.yardım derneklerii yabancı sermayeli.peygamber efendimize (S.A.V)laf atan birini savunan birisin.ALLAH C.C SONUNDA SANADA TAKTIRDI YA BEZ PARÇASINI HEMDE NASIL Bİ ŞEKLDE.İBRET ALINNIZ

 5. Hanife said

  Başına sarmak zorunda kaldığı şey türban değildir dikkatinizi çekerim. Sırf insanları yargılamak için saçma sapan noktalara takılmayınız lütfen

 6. ahmet said

  meraba türkan saylanla ilgili yazınızı okudum ve kendi adıma sizden ve yaptığınız yorumlardan utandım(yakalandığı hastalıktan dolayı baş örtüsüne mahkum olması gibi)bide seçimler konusunda söylediği çok doğru ,gerçekten insanımız cahil burda dalgada geçmemiş ayrıca ,acı gerçekleri anlayabileceğimiz samimi bir dille aktarmış .gerçeklerle yüzleşmekmidir onurumuzu kıran ;doğru olanmı dır bunları görebilmek (sizce değil anlaşılan).ayrıca söylermisiniz yabancı sermaye sevdalısı kimlerdir ,düşündünüzmü ,başörtüsü edeiyatı yapıp iktidar olanlar değilmi ,inanın sizi samimi bulmuyorum lütfen başörtüsünü siyasallaştımayı bırakın,ve insanları kendi dar dogmatikkalıplarınızla yargılamayın .hoşçakalın

 7. haydar said

  Türk tarihini bile bilmeyen Türkan Saylan, nasıl olur da bu mevkilere gelmiş. Türkler için her yeri yakan yıkan millet demiş. Türkler gittikleri yere medeniyet götürmüştür. Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika en parlak günlerini Türkler sayesinde yaşamıştır. Bilmiyorsa okusun öğrensin. Türkleri, Moğallarla karıştırıyor bu hanımefendi…

 8. zeynep said

  kim ne derse desin din düşmanlığını her fırsatta anlatan bir bayan olan türkan saylanı korumak veya onun düşüncesiyle hareket etmek müslümanım diyorsanız çooook yanlış

 9. sevda said

  yha bu türkan mıdır nedir bunun dediklerine inanmayın lütfen.türklüklen alaksı olmayan türküm diye direten bölücü.yha sen nasıl olurda müslüman bir ülkede öğrenciler namaz yerine bale yapsın diyebiliyorswun utanmıyormusun ayrıca hiç kim se fethullah hoca efendinin ismini ağzına lmasın onun gibi bir insanı ismini bile ağzımıza almaya layık değilizzzz

 10. sevda said

  yha türkan sen git bu ülkeden RABBİM SENİ BENİM ELİME DÜŞÜRMESİNNNNNN

 11. dinçer said

  merhaba arkadaşlar ;

  arkadaşlar bırakmış olduğunuz yorumların hepsini okudum. bence sizlerde tam bir sığnaz düşünceye sahip insanlarsınız. Arkadaşlardan biri yazmış namaz dan bahsetmiş. 5 Vakit namazı kaçırmayanda var ama nasıl kişiliklere sahip olduğu ortada . yani müslümanlık sadece namaz kılmakla oruç tutmakla hacca gitmekle dini vecizeler vermekle olmuyor. oluyor diyorsan sana bir çok örnek verebilirim. yani onlarda sizler gi sığnaz düşünceli at gözlüklü yada birilerinin maşası olmayı kabul etmiş insanlar.

 12. dinçer said

  samete de bir şey diyeceğim peki bu tuncay güneyi kendi odasında eş cinsel yaptıran kim miş biliyormusun… fettulah hocandan bahsediyorsun. sen şimdi gidersin ayaklarına kapanırsın. ondan sonra da senin ve senin gibilerin paralarıyla paralarına para katarlar. işte mantığın bu senin. ayrıca türkan hanımın taktığı şey türban değil gözlerin görmüyorsa sana bir de gözlük yollıyalım olurmu.

 13. Irmak said

  şu yapılan yorumları okudukça artık milletimden utanmaya başladım. bu hallere de mi düşecektik! dinden imandan bahseden sizler nasıl olur da bir hastalığı fısat bilip de “yıllarca başörtüsü ile mücadele eden bu bayanın şu andaki rahatsızlığı yüzünden ile başörtüsü ile yaşamak zorunda kalması gerçekten ibretlik bir manzara…” diyebilirsiniz? bu nasıl bir insanlıktır ya? ayrıca olayı yine ‘herzamanki gibi’ türban meselesine getirmeyi başarmışsınız. Bu ülkenin gerçek aydınları başörtüsüne değil, kadınlarımızı uzaylı gibi gösteren o bez parçasına yani türbana karşılar. şu güzelim hayata cemaat liderlerinizin gözüyle değil de kendi gözlerinizl bakmayı öğrenin artık! yazıyı da baştan sona okudum ve bir insan bu kadar kendini şartlayarak ancak böyle bir yazı yazabilir. türkan hocanın söylemlerinin hiçbirinde bir anormallik görmedim. bu halk internetteki kopyala-yapıştır metinleri okuduğu sürece ancak bu kadar kafasını çalıştırabilir işte! bu alıntı sözlerin öncesi nerede, sonrası nerede, kaynak da belirtmemişsiniz.. biz bu konuşmaların öncelerini ve sonralarını da okumak istiyoruz! yaşamı boyunca “hayata” böylesine güzel hizmet verebilmiş, bu duyarlılığı taşıyabilmiş bir insanın sözlerini böyle saptırıp ve abartıp da insanların beyinlerine enjekte etmeye çalıştığınız için kendinizden utanın diyorum. güzel teknik, boş içerik.
  ben de alıntı yaptığınız o konuşmaların bu bölümünü size alıntı yapmak istiyorum:
  “Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız.”
  yıkıcı değil, yapıcı olun.

 14. Kadınların nasıl görünmek istediklerine siz mi karar veriyorsunuz? uzaylı gibi göründüğünü söylediğiniz kadınlarda belki başı açıkları uzaylı gibi görüyor ve bir çekişme başlıyor tamda bu noktada.. ve de bunu başlatan, körükleyen isimlerin başında da türkan saylan geliyor. Olan türkan saylana değil bize kendi insanımıza oluyor. Türkan saylan ve arkasındakiler bıyık altından gülüyor ve bizi bölmenin rahatlığını yaşıyor.

  Ayrıca kopyala yapıştır dediğiniz bilgiler araştırmalar sonucu ve “bilgi” ye dayanan gerçeklerdir. ve ciddi internethaber sitelerinin haberlerinden derlenmiştir. eğer kaynak merak ediyorsanız metinden bir kısmı google’den aratın tatmin edici kaynaklarla karşılaşırsınız.. son olarak yapıcı olmak dilinizde mırıldandığınız bir şarkı değilse buyurun siz başlayın yapıcı olmaya ve sizin gibi olmayan farklı olmak isteyen (ki sizde birilerine göre farklısınız) insanlara insan gözüyle normal gözle bakın ondan sonra yapıcılık bekleyin.

  Lütfen 1 dakikalığına düzenin tamamen değiştiğini ve şuan başörtülü durumda olanların yerinde başı açık olanları düşünün, başı açık olanların kısıtlandığını memur olamadığını okuyamadığını, başlarını açmaya mecbur edildiklerini ve daha dahasını.. bu ne kadar anormal ve yanlış bi durumsa şuanki durumda aynı durum.. bunu hafsalanız hayal edebiliyorsa ne demek istediğimi anladınız.. Türkan saylan ve benzerleri bu durumu savaşa dönüştürmek ve bu savaşı yönlendirmek işlerini çok iyi yaptılar ve yapmayı sürdürüyorlar..

 15. esin said

  Ne yazık ki Türkan Hocamızı bir kaç saat önce kaybettik.Hepimizin başı sağolsun.Sizler ey başınıza taktığınız bez parçasının sizi cennete götüreceğine inanan zavallılar,Sizler ey içi boş olan kafalarını bezlerle sararak koruduğunu sanan garipler,Türkan hoca ve onun gibi pek çok değerli insan cennette yerlerini aldıklarında siz kimlere öfkenizi ,kalbinizin karanlıklarını sunuyor olacaksınız acaba.Türkan hocayı eğitimime destek olduğu milyonlarca öğrenciden birkaçının duası yada tedavisini üstlendiği yüzlerce hastasından birkaçının yürekten gelen duları koruyacaktır.ya sizler? sizlerin arkanızda kimlerin ah ları yük olacak acaba o sırat köprüsünde

 16. ÖzlemEce said

  Çok çirkin şeyler yayınlanmış. İstihbarat bilgisi bile yayınlamnmış ama, arkadaş acaba istihbarattan mı?? İstihbarattansa eğer, bu tür bilgileri basına sızdırmak suç değil mi? Bazı mahkeme ve suçlamalardan bahsedilmiş.. EE bir zahmet o suçlamaların mahkeme sonuçlarını da yayınlasaymış ya!! :=) çokk merak ettim. ben de Ahmet, mehmet hakkında suç duyurusunda bulunurum. Ama sonucu önemli.. Ve annesinin özel hayatından dem vurulmuş. Yazık yazık. Bu ülkede Sarah ile Musa aşkını ne çabuk unuttunuz??!! Eğer BİR BAYAN VEYA ERKEK MÜSLÜMAN OLUP, MÜSLÜMAN ADETLERİNE GÖRE YAŞARSA DÜNYALAR BZİM, AMA O AİLEDEN BİR TANE SÜTÜ BOZUK(!) ÇIKARSA VURUN ABALIYA! Yakışmıyor bu traz şeyler.. Siz onun bunun annesine laf atacağınıza, acaba çocuklarınız İslamiyete uygun yaşayacak mı? Çocuğunuzun bir sapık veya hızrsız olmayacağı garantisi verebilir misiniz? Önce kendinize bakın?!! Çirkinleşmenin anlamı yok

 17. ayşe demirci said

  sizler zavallısınız işiniz gücünüz örtünün altında iş pişirmek pagan zihniyetine hizmet etmek bunuda müskümanlık adı altında yaşamak ne kadar cahilsiniz okuduğunuz duaların türkçesini bile bilmiyorsunuz dinin ahlak bölümüyle ilgilenmiyorsunuz sadece şekilciliği alıyorsunuz buda zaten din değil hurafelerle yaşamaktır siz ne peygamberleri tanınıdınız yolunda gittiniz nede size doğru yolu gösterenin peşine takıldınız karanlık kuyularınızla sıkı sıkı örtünün bedenlerinizi namusunuzu şerefinizi onurunuzu fiyatını sürekli yükseltin maneviyattan bir haber yaşayın ama maddenin kulu kölesi olun unutmayın beden fani ruh baki siz yatırımlarınızı bedene yapın biz ruh için daima her yerde olacağız YA İSTİKLAL YA ÖLÜM beden için değil ruh içinde söylenmiştir ama siz anlayamazsınız kurtuluş savaşında ölmeyi bile beceremediniz kör bıçaklarla meydanlarda dolaşıp düşmanın içerde işbirlikcisi olup din elden gidiyor diye bu gün yaşadığınız özgürlüğü size veren kahramanlarımızın başlarını kesmek için naralar attınız sizi ne tarih ne biz asla unutmadık türbanlılar sakallılar şalvarlılar size söylüyorum ayının inine giererim ama sizin evinize adımımı atmam

 18. murat said

  Esin ,gerçekten saçmalamışın…insanların kendini muhafaza ettiği ve dinimizin bir kuralı olan ve mantık olarakta ..erkeklere kendini hoş ve çekici görünmeyecek kadar yaşlı olan,akli dengesi yerinde olmayan ve ergenlik çağında olmayan kızlar hariç yüz kısmı hariç örtünmekle mükelleftir…o bez parçası bir çok insanın şehvetini köreltiyor..ki yaz aylarında bir erkek için çarşıya çıkmak bir ecirdir..insanlar çağdaşlıkla edepsizliği karıştırmış durumda .bakıyorsun bayanın tüm vucudu ten değilde kumaşla herşey ortada…eğer benim gibi düşünenlere kaba veya yanlış diyecekseniz ve yadırgayacaksanız ne bilim avrupayı veya sizindilinizle çağdaşlığı öne sürecekseniz 18 yaşına kadar bakire kalan kızlarla dalga geçen ve hergün canının istediğiyle ilişki kuran ve cinsel doyuma genç yaşta ulaşan ki sonrada her türlü sapıklığa giden bir toplum olmamızımı istiyorsunuz merak ediyorum….bence zavallı dünyayı cennet sananlar….

 19. TÜRK said

  ayşe demirci yazdıkların için sana çok ama çok teşekkürler harika ifade ettin kendini ama sanmıyorum ki bu zihniyetteki insanlar seni senin gibi düşünenleri beni anlasın.. üzülüyorum bu insaların ceheletlerine üzülüyorum allah inancını saçma sapan kullananlara üzülüyorum tüm bunları hergün yaşadıgımıza

 20. TÜRK said

  Çıktık açık alınla on yılda her şavaştan;
  On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan.
  Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
  Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört baştan.

  Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi,
  Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.

  Bir hızla kötülüğü geriliği boğarız,
  Karanlığın üstüne güneş gibi doğarız.
  Türk’üz bütün başlardan üstün olan başlarız;
  Tarihten önce vardık, tarihten sonra varız.

  Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi,
  Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.

  Çizerek kanımızla öz yurdun haritasını,
  Dindirdik memleketin yıllar süren yasını.
  Bütünledik her yönden istiklâl kavgasını.
  Bütün dünya öğrendi, Türklüğü saymasını.

  Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi,
  Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.

  Örnektir milletlere açtığımız yeni iz;
  İmtiyazsız, sınıfsız kaynaşmış bir kütleyiz;
  Uyduk görüşte bilgiye, gidişte ülkeye biz;
  Tersine dönse dünya yolumuzdan dönmeyiz.

  Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi,
  Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.

 21. Yaşasın Laiklik said

  Çok cahilsiniz. Türkan Saylan hakkında baya bi atıp tutmuşsunuz… Türkan Saylan gerçek Atatürk’çü ve din istismarcılarına karşı olan bir insandır… Size kafanızda başörütüsüyle cennete gideceğinizimi sanıyorsunuz…

  Fetoş şuana kadar ne yapmış bu ülkede müslümanım diye geçniyor. Sizin gibi cahillerde ona tapıyorsunu bi peygamber yapmadığınız kaldı adamı. Adam “la ilahe illallah muhammeden resulallah” kelimesinden ‘muhammeden’i söylemesekte olur diyor… Zaten burdan da sözde müslüman olduğu belli oluyor… Daha bitmedi kiliseye gidip papazın elini bile öptü :)

 22. OSLEM said

  Yaşasın Laiklik Siz Zaten benim Duygularımında Tercümanı Olmuşsunuz Teşekkür Ederim

 23. alkım said

  yazı aynen bir fethullah taraftarı yazısı, ılımlı gibi başlayıp belli bir amaca yöneliyor, şöyle ki ;
  önce yazının amacının Türkan hoca’nın görünmeyen taraflarını yazmak istediğini , bağışlarını kimlerden aldığını vsvsvs gördüğü bildiği bilmediği herşeye saydırarak başlıyor sonra aynen Türkan Öğretmeni suçladığı gibi büyük bir nefretle saldırmaya başlıyor.

  ama daha sonra yazının gidişatı daha açık olmaya başlıyor, asla ispat edilemeyecek suçlamalar ve karşı tarafı dinlemeden, görüşlerine yer verilmeden yapılan ”HAK”sız ( allahsız) subjektif yorumlar… ama bunlar normal , neden mi? bloga şöyle bir bakmanız yeterli, sağda solda kabe resimleri, DENİZ FENERİ LİNKLERİ, Ortadoğudaki sorun dünyanın tek sorunuymuş gibi görmek,dünyayı sadece arap yarımadasından ve müslümanlardan ibaret saymak ve bir tek kendinin doğru olduğunu kabul edip başka herksi ve herşeyi görmezden gelmek ya da inkar etmek… bunlar amerikada oturan ajanların takipçilerine yakışan bir tutum olmuş. Hiç değilse tutarlılar, var belli bir çizgileri aynen devam ediyorlar, e biz de alıştık artık bunlara, ezberledik, farklı birşey beklemiyoruz, pavlovun köpeği bile o kadar tutarlıysa bırakın da bu insanımsılar da biraz birşeyler başarabilsinler…

  Türkiye müslüman bir ülke değildir!!! ülkelerin dini olmaz! Kişilerin olur. Ben sana müslüman olduğun için farklı davranamıyorsam sen de bana ”müslüman olmadığım ” ya da ”senin istediğin müslüman gibi müslüman” için farklı davranamazsın. Bununla ilgili bir probleminiz varsa sanmayın ki ortalığı siz fettoşlara bırakacağız. Türk halkının tamamı aptal değildir.

  10. yıl marşı’nın anlamı bir başkadır ayrıca, gönderene teşekkürler. Yobazlara da selam, ”tek bir asker” kalana kadar…

 24. zahmet said

  alkım sen bana müslüman olduığum için farklı davranıyorsun zaten sorun burada :)türkanda aynıydı onun yetiştirdiği laik(?) elemanlarda aynı.. aynı teranenin çocuklarısınız.. senin nasıl bir müslüman olduğun önemli değil ya da müslüman olup olmadığında mühim değil. sorun, senin türk halkının aptal olan kısmından olman.

 25. Irmak said

  ben örtünenlere bişey demiyorum bu işi moda haline getirenlere sözüm. tekrar ediyorum kafalarına uzaylı şekli verip -ki tabi bu benim bakışım, bana tuhaf görünüyorlar- şekilcilikten başka birşey yapmıyorlar. bir de çoğu makyajını eksik etmeyip cavcavlı renklerle parlak kumaşlarla kapatıyor kafasını, dar kıyafetler giyiyor.. bu mu müslümanlık? türban günümüzde cemaat tipi örtünmedir.

  başı kapalılar sadece kamu kurumlarında başını açmak zorundalar. ben de böyle olsun istemiyorum fakat türban günümüzde fettullahçılığın simgesidir ve bu Türkiye için bir tehlikedir. benim görüşüm de zaten illa türbanı yasaklasınlar değildir. Bu ülkede cemaatlerin önüne geçilebilse, fettullah gülen ve türevlerinin okulları, kursları vb. kapatılsa, türban sorunu diye bir sorunun da olmayacağına eminim!

  Emirates, dediğin konumda kendimi düşünebiliyorum, türbanlı çok arkadaşım var. onların ne hissettiğini de gayet iyi biliyorum. başlarını açamamalarının nedeni yasalardaki laiklikle ilgili maddeler değil, cemaatlerin, din sömürücülerinin ülkemizi tehdit edebilecek seviyede etkili olmasındandır. ayrıca konu mahalle baskısına geliyorsa bugün ben de mahalle baskısı görüyorum! hem de müslüman- sunni biri olarak bu baskıyı görebiliyorum. bizim toplumumuz farklı dini inançları olan, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir toplum. Yasalar da bu farklılığın kargaşaya neden olmasını engellemekle yükümlü. Keşke güzel ülkemizde cemaatler olmasa, insanlar tek bir birey olarak, tek başlarına, yani başkasının yardımına ihtiyaçları olmadan düşünebilse de böyle yasal kısıtlamalara ihtiyacımız kalmasa…

 26. derya said

  allah ne yaptığını bilir. yazıkkı baş örtüsünü herşeye alet ediyorsunuz.sizin gibiler ATATÜRK’ümün kurduğu Cumhuriyetten gidin. Çok istediğiniz iranın kollarına. neden başörtülüler amerikalarda okuyoda iranda, suriye, mısırda diğer çöl okullarında okumuyolar..

 27. sibel said

  TÜRKİYE LAİKTİR LAYİK KALACAK TÜRKAN SAYLAN SENİ HİÇ UNUTMICAĞIZZ…

 28. leyla said

  Okudukça çok şaşırdım.Şaşırarak okudum ve bu kabus olmalı dedim.Biz ne zamandan beri mantığımızı bırakıp dogmatik olanlarla ilgilenmeye başladık?Müslümanız diyorsunuz ve buna saygı gösteriyorum.Ancak hangi müslüman bu kadar iyikil yapmış birine bu kadar ağır eleştirilerde bulunabilir?Sizi onun hangi dinde olduğu ilgilendiremez.O halde soruyorum:Sizin müslümanlarınız cennete gidecek olanlar (!) yaşlı bir kadının hasta olduğunu bilerek onu yıpratmaya ne hakları vardı?Dini bırakın isimlerinizi her şeyinizi bırakın bir kerecik ve şu anda kadar siz ne kadar iyi insan oldunuz onu hesap edin.Böylece sizin başkalarına söylediğiniz lafların bir nebze olsun değeri olur…

 29. suzan said

  böyle bir site olduğunuzu bilseydim asla ziyaret etmezdim.

 30. yaprak said

  emir ateş bahsettiin sorunların türkan saylanla ne ilgisi var.sen ve senin gibi karanlık zihniyetler oldukça türkiye dibe batmaya devam edecek maalesef.başı kapalı olanlar memur olamaz diorsun da ben de sana şunu soruyorum bu konuyla ilgili karar daha anayasanın ilk maddelerindenken sen nası olur da bunu bi kişiye mal edersin ben laik bir ülke istemiyorum de ve saçmalama türkan saylan gibi yüce bi kişilik zor gelir dünyaya at gözlüünle devam et…

 31. yorum farkı said

  türkan saylan eğer doktorluk mesleğiyle kalsaydı işte o zaman işini yapmış olacaktı laik olması ataturkçü olmasına hiç kimsenin itirazı olmazken; dine, veya dini inançlara bu denli saldırması etik mi oldu sizce, bizler tebiki bilimsel kişiliğine bir şey demiyoruz fakat diğer toplum birimlerini bu danli küçümsemesi ve hakaretler etmesini dee doğru bulmuyoruum…………………………………………………………………………………..

 32. yorum farkı said

  LÜTFEN BİRBİRİNİZİ DE ŞUCU BUCU DİYE DÜŞÜNMEYİN, TÜRKAN SAYLAN GELDİ BİRŞEYLER YAPTIKLARI DOĞRUMU YANLIŞ MI ONU ZAMAN GÖSTERECEK HEP BERABER GÖRECEİZ……………………………………

 33. pedertoya said

  iyi geceler aynı topraklar üzerinde aynı havayı soluduğum ve bir nedenle bağım olan arkadaşlarım.yukarıdaki yazı ile ilgili tam 32 yorum okudum ve herkes kendince haklı olduğunu söylemiş.ve anlam veremediğim şeyler yazmışsınız.islamiyeti çevrenizde gördüğünüz insanlarla anlama anlamlandırma ve tanımlama hatasına düşmüşsünüz. evet islamiyet kadınlarımızı örtünerek kendilerini korumalrını emretmiştir. ama ben diyorum ki asıl örtünmek önce kalp ve akılda uzlaşarak örtünmektir. nasılki insan madde olarak bir et parcasından başka birşey değilse başörtüsü de bezden başka birşey değildir. ben bu yüzden örtünmek medeniyettir derim. islamiyet cinselliği yasaklamış yada yok saymış olsa Allah (c.c.) insanları cinsiyetsiz yartırdı. yanlışmıyım arkadaşlar. lütfen arkadaşlar burada yazarak kutsal değerlere saldırmayın. gidin ehil kitaplardan okuyu araştırın sonra konuşun. türkler hiçbir zaman barbar olmamıştır. sadece cağına göre yaşmaıştır. her millet veya topluluk tarihte hata yapmıştır bizde yaptık. ama u bizi ne barbar nede medeniyet düşmanı yapar. dürüst olalım kendimizle. laiklik denilen mevhum ise islmaiyetin temelidir. hz. Muhammet efendimizin döneminde bile insanlar din değiştirmeye zorlanmamıştır. bazı devlet adamlarının kişisel tutumları bu ilkeyi yıkamaz ancak o insanların üzerine hata olarak yazılır.lütfen araştıralım arkadaşlar. arkadaşlar çağdaş yaşam ilkesiz sorumsuz düzensiz ve dinsiz yaşama değildir.ÇYDD maalesef yardıma muhtaç gençlerimizi bu yönlerinden faydalanarak kendi doktrin ve sosyal ilkelerini enpoze etmekte ve bunları o gençliğe aşılamıştır. elbette buradan yardım alan daha 18 inde gençlerimiz gelişimlerinin en önemli çağında bu yardımsever(!) kuruluşun doktrin ve sosyal ilkelerini doğr olarak görmektedir. tabii diyeceksiniz bunu cemaatlerde yapıyor ama ben dyorum ki hiçbir cemaat insanlara bizden olmazsan yoksun hiçsin yaklaşımında bulunmamıştır. ben bunları araştıran içinde olan ve yaşayan biri olarak yazıyorum. Türkan SAYLAN vefat etti artık onun hesabı kendi ile yaradan arasında. artıları ve eksleri onun karşısında. kimse ölümden sonrası için konuşmasın.bu ülkede sağcısı da solcusu da hep derin devletten bahsedip durmuştur doğru değil mi arkadaşlar. ve şimdi de bu derin yapı çökertilmektedir.bu yapının içinde sağ ve sol görüşlü birçok kişi var ama nedense bu yapının çözülmesine kendisini laik cumhuriyetçi Atattürkçü sayan yada bu kimliğin sığınmasına giren bir kısım insanlar karşı çıkmakta rahatsız olmaktadır. bu ülkede tayyibinde gülünde başbuğunda büyükanıtında baykalında vs hepsinin hatalrı olmuştur ve olacaktıtr. ben diyorum ki bırakın adalet işini yapsın. gelin her türlü fanatizme aşırılığa hep birden DUR iyelim. biz gençliğe de bu yakışmaz mı? hadi biraz düşünelim ne dersiniz ? ülkemize faydamız dokunsun ama önce bunun için kendimize faydamız dokunsun. biraz ÇÜKlerimzle değil de insani değerlerimiz ve medeniyetimizle hareket edelim ve yaşayalım. SAYGILARIMLA

 34. will said

  selamlar ben hristiyan bir aileden,bu ulke azınlıklarından olan politika ve dini normlarda yasayan birisyim,keske bu siteye gırmeseydım ve keske vefat etmiş hasta bir insan için bu denli çirkin sözlere kulak mısafırı olmasaydım,nefreti tenıs topu gıbı dusunun sıze fırlattıklarında sız vurmassanız topa ona gerı donmeyecek ve sıze paslanmayacaktır top.ama uygulayamadım bunu dın maskesı altında seytan dusuncelerdir bana göre hasta bır ınsana soylenenler.yukarda bırısı demiş turbana laf ederdi sımdı öle bır hastalıkta ama turbanla yasıyor nasıl bır seytan ruhun sevıncıdır yazıklar olsun….

 35. reward162 said

  En son yazan arkadaşımıza gönülden katılıyorum ve teşekkür ediyorum. Şu 33 yorumda en azından üç beş kişi dinimizi müslümanlığı ve kardeşliği savunabilmiş. Şükrediyorum islam dini ve kardeşlik bu kadar aza indirgenmiş olsa da laiklik adı altında gençlerimiz ve hatta çocuklarımız dinsizliğe yöneltilmiş olsa da dinimizi yaşatabilen insanlar hala var. Ayrıca siz insanların inançlarına saygı duymayıp zavallı vs. diye hakaret edenler, sizler bu ülkede azınlıkta olmanıza rağmen ve müslüman bir ülkede yaşıyor olmamıza rağmen, kimsenin size bir baskısı ya da saygısızlığı olduğunu düşünmüyorum. Ama sizler gidip bir rahibenin örtüsünü yaşayış şeklini hiçbir zaman eleştirmezken islam dinine örtüye yapılan bu hakaretleri kabul etmemizi beklemeyin bizden, çirkinleşiyorsunuz.Ayrıca 10. yıl marşımızı koyan arkadaşlar bir de istiklal marşımızı 10. kıtasına kadar okuyun bir isterseniz. Belki unuttuğunuz bazı değerleri hatırlarsınız. Laikliğin de tam anlamını bir öğrenin ayrıca dillerde sakız olan ama kimsenin tam anlamıyla söylemediği laiklik dinsizlik anlamına gelmez din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır bu.

  Bilmem biliyormusunuz Amerika’da kırktan fazla millet içiçe birlikte yaşarken biz Mustafa Kemal Atatürk’ün, atalarımızın, ve bağımsızlık uğrunda binlerce şehidin can verdiği ve yaşatmaya çalıştığı Türkiye’mizi bölmelerine izin vermeyelim. Lütfen herkes biraz duyarlı olsun. Herkese iyi günler dilerim.

 36. reward162 said

  yanlışlık olmasın 34. yazan arkadaşımız için dedim. Ama bizim herkese saygımız var. Farkındaysanız birbirini hiç tanımayan insanlar aynı milletten insanlar resmen birbirlerini karşılarına almışlar ve karşılıklı atışıyorlar. Bu bile yavaş yavaş bizi bölmeye çalıştıklarının bir izi.Ülkemize sahip çıkalım. Müslümanı, ermenisi,hristiyanı, yahudisi, alevisi, türkü, kürdü, lazı, arnavudu, kardeşçe yaşasak herşey daha güzel olmaz mı???

 37. LEYLA said

  Bu yazıyı sonuna kadar 2 kez okudum.Sayın,yazar kardeşim sizin yaptığınızında bir farkı yok.objektif bakamıyoruz olaylara.Altında hep kendi düşüncelerimizi empoze ediyoruz sadece çıkarlarımız doğrultusunda.Hem Müslüman hem de Atatürkçü düşünceyi savunan insanların da var olduğunu unutmadan söyleyeyim.Çağdaş düşünmek demek müslüman olmamak demek değil.Rahmetli Türkan Saylanı çekiştirirken sizinde yazınızda İslami sömürü sinyalleri veriyor.kimse kimseyi sevmek zorunda değil kimse kimsenin fikrine katılmak zorunda hiç değil.Fikir özgürlüğünün var olduğu yıllarda yaşıyoruz.Bu yazılanların ne kadarı doğru yada ne kadarı abartı bilemiyorum
  Ne olduğu belli olmayan bir zat olarak bahsedilen bir kadın var.Statüsü çok da önemli değil.ırkı dini olup olmadığıda önemli değil.islamiyette insan ayrımı yapmamız ve hor görmemiz günahtır.islamiyeti de kullanarak Atatürk İlke ve İnkiplaplarını da kullanarak bir şeylere birilerini bazı kurumlara fayda sağlamak adına özümüzü kaybediyoruz.Biz bu kavgaları yaparken vatan elden gidiyor.yapılan uğruna kaybedilenler toz bulutu halinde gidiyor.Müslümanlığımız,bize bırakılan ilkelerimiz hepsini de gidenlerle tek tek satıyoruz. Velhasıl şöyle ki;bizim toplumumuzda islamiyete,Atatürkçü düşünceye tam anlamıyla sahip çıkan insan sayısı azalıyor.İkisininde yeri farklı.Biz bu ikisini ayırt edemiyoruz daha.türkan saylan’ın bazı düşüncelerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum.O bu kişiyi tek kalemde sileceğiz manasına gelmiyor.tıpkı fethullah Hocayı silmediğimiz başımızdaki yöneticelerimizi silmediğimiz gb.
  islam da atatürkçü düşüncede bir yaşam tarzı olmalı.birbirine karıştırılmadan.insanları yargılarken topluma kazandırdıklarınıda gözönünde bulundurarak yargılamak lazım.

 38. LEYLA said

  18.yazıyı yazan arkadaşım çok ağır ve konu dışında konulara girmişsin olayı abartmışsın.Sana cvp yazmadan siteyi terk edemedim.Baş örtüsünü takanlar müslüman biz başörtüsüz olanlar gayri müslümmüyüz bu mudur dinin emrettiği.Siz insanları ayırıyorsunuz.Aslında başı örtülü olanlara bakışımız çok agresif değil.Ama islamiyeti bagnazca yaşayanlar düşünenler, baş örtüsü takmayanlara gayri müslim muamelesi yapıyorsunuz.Bu biliyormusunuz hiç de önemli değil aslında.bazı şeyler yaradan ile kul arasındadır.Ben nice partüseli başı örtülü gördüm discoda barda parkda bir sevişmediği kalmayan insanlar.Her insan bence yüreğinde taşıdığı güzellik iyimserlik anlayış kadar müslüman başını yada sağını solunu kapattığı kadar değil…Ayrıca cennet cehennem olayına giren arkadaşlarım birşeyleri savunurken mantık çerçevesinde yapsanız.Kimse kimin nereye gideceğini bilemez.Tartışmalarınızda üstünüze vazife olmayan konulara girip saçmalaşıyorsunuz.konuyu nerelere getirdiniz..Neyin kavgasını yapıyorsunuz.Olayı saptırdıkça saptırmışsınız ve cevap verme isteği uyandırıyorsunuz.Çok tepkiye açık konuşmalar yapmışsınız.Tahrik edici kesin ve kati baskıcı yazılar yazmışsınız.Hem sonra tartıimayı öğrenip de gelmek lazım.Saygısızlaşmadan bunu yapabilmek lazım.Zavallılar,cahiller vs gb ykıştırmalarınızı birbirinizi aşağı gören tavırlarınızı tasvip edemeyeceğim.Hepinizi empati yapmayı öğrenmeye davet ediyorum.

 39. Mehmet said

  Allah’ın adıyla Ahkam kesenler, hüküm verenler, onun adına konuşmayı, insanları kafir olan olmayan diye ayrıştırma hakkını kendinde görenler, İslamiyeti sadece bir başörtüsü, erkeğin sözleri veya arap adetleri olanlar görenler, okumayanlar, sorgulamayanlar, Allah’ın en büyük mucizesi Kutsal Kitabımızı bile kendi amaçları karşılığında kullananlar sizler Allah’ın karşısına çıktığında ne cevaplar vereceksiniz. Yalan söyleyemezsiniz, Takiyye yapamazsınız. Siz kimlersiniz ki Allah adına konuşma cesaretini kendinizde buluyorsunuz. Önce onun emrettiği gibi okuyun, bilim öğrenin, dürüst olun, dedikodu yapmayın, kutsal değerleri çıkarlarınız için kullanmayın, onun karşısına çıkacağınız günü düşünerek bu hayatı onun istediği (kendi yarattığınız adetlere, düşüncelere göre değil)gibi yaşayın. Yaşarken ölü olanlardan olmayın.

  Siz siz olun sadece ve sadece Allah’ın taktir edeceği konularda konuşmayın. Şirke düşmeyin. Dosdoğru olun, dürüst olun, elinize belinize sahip olun, salih çocuklar yetiştirin, okuyun ve çalışın.

  Yazılanlara bakıyorum yazarken bile günahlar işliyorsunuz. Dininizi iyi öğrenin, öyle öğreninki kafanızda soru olmasın, onu su gibi berrak yaşayın, onun yanına gitme zamanınız geldiğinde keşke biraz daha kalsaydım düşünmeden karşısına çıkın. Her gününüzü ölecekmiş gibi yaşayın, hiç ölmeyecekmiş gibide çalışın, ülkenize çevrenize faydalı olmaya çalışın. Allah sizden daha iyi bilir, daha iyi görür. Onun adına konuşmayın, ahkam kesmeyin, günah işlemeyin.

 40. will said

  35cı yorumda yazan arkadas nerden bılıyor kı rahıbenın ortusune yorumum var yada yok .bakın kardesler allah ınancı kötu olmamaktır sızler bunu basarabılın ınsan olmaksa amac..su ulkede yasayabılıyorsak hersey ATATÜRK ve destekçilerinin sayesındedır…ve ben nasıl bır hrıstıyanım onu da soyleyeyım.İsa sev demiş,basını kapar değil rahıbeler basortu altında strec gıyıp basını kapayım tonlarca makjajla dolaşmıyorlar sıyasete hıc gırmıyorlar yanılıpta gercekten dın adına kapanıp dınını doğru yasayan arkadaslardan da ozur dılerım.hıddetım bana cırkınleşiyorsun dıyenleredır.

 41. Mehmet said

  Hıristiyan, Yahudi, Müslüman son noktaya bakalım. Kime neye inanıyorlar. Hepsi Allah’ın dini değilmi? İnsanların bu dinleri çarpıtması, kendi çıkarlarına göre yorumlamaları gerçeği değiştirirmi? Yollar farklı olsada gideceğimiz yer, nokta, sonuç aynı değil mi? Bırakın herkes istediği inandığı dinde yaşasın onun yorumunu Allah sizden daha iyi yapar, kararını verir.

  Önce

  OKUYUN
  ÇALIŞIN
  Hangi dine inanıyorsanız inanın iyi insan olmak için size sunulan gerekleri yerine getirin.
  ÖLDÜRMEYİN
  DEDİKODU YAPMAYIN
  ŞİRKE DÜŞMEYİN
  VEFALI OLUN
  YARDIMSEVER OLUN
  SALİH FAYDALI EVLATLAR YETİŞTİRİN
  ELİNİZE BELİNİZE DİLİNİZE SAHİP OLUN
  AÇLARA DÜŞKÜNLERE YARDIM EDİN
  SAYGILI OLUN, MERHAMETLİ OLUN
  ANANIZA BÜYÜKLERİNİZE SAYGILI OLUN
  ÖZVERİLİ OLUN
  İLİM İRFAN ÖĞRENİN
  İNSANLARI EŞİT OLARAK GÖRÜN

  KUTSAL KİTABIMIZDA BUNLAR YAZMIYORMU ARKADAŞLAR. BAZILARI OLAYI SADECE BAŞÖRTÜSÜNE BAĞLAR BİRDE UTUNMADAN SEBEBİNİ ERKEĞİN ŞEHVETİ GÖSTERİR. BU NE AYMAZLIKTIR, SİZ KİMSİNİZ Kİ BÖYLE BİR FİKİR BEYAN EDEBİLİYORSUNUZ.

  ALLAH ADINA AHKAM KESMEYİN
  HELE HELE ONU KANDIRMAYA HİÇ ÇALIŞMAYIN
  AKLINIZI KULLANIN

  Bunların hiçbirini yapma, okuma, öğrenme, sadece adet töre diyerek işin kolayına kaç, aklını kullanmak yerine belki kim bile olduğunu sorgulamadığın insanlara biat et. Sonra Müslümanlıktan bahset. Hadi canım sizde. BU KADAR BASİT Mİ MÜSLÜMAN OLMAK ! ÖNCE söylediğiniz Kelime-i Şehadet’in gereklerini yerine getirin.

  SAF OLUN, DURU OLUN, DÜRÜST OLUN.

 42. Mustafa said

  Başörtüsü kavgasını yapanlar kimler ERKEKLER. Neden şehvetleri azıyormuş. Hadi canım sizde işinize öyle geliyor. Çünkü kadınlar okursa, onları bir tek biçime sokmazsanız bu ülke daha AYDINLIK olur. Ama bazıları bunu istemiyor ki. Kadını kendi değerlerine göre kullanıp atmak istiyor. Birde buna din kisvesi altında yapıyorlar veya yapmaya çalışıyorlar. Türkan hanım müslümanlığa değil onun adına yapılan, kadınlara edilen eziyetlere karşıydı.

  Ne zamanki kızlarımız kadınlarımız bu noktayı görür işte bu ülke değişir. Erkeği yetiştirende kadın. O kadın doğru dürüst evlatlar yetiştirirse erkeklerde düzgün olur. Ama bunun için kızlarımızın kadınlarımızın OKUMASI GEREKİYOR. Madem müslümansınız neden bu ülkede 500.000 okumayan kız çocuğumuz var. Bu nasıl bir çelişkidir?

  Çünkü kadınların cahil kalmasını istiyorsunuz, onları daha rahat yönetmek ve burada bazılarının terbiyesizce yazdığı gibi şehvetlerini gidermek için. Hangi dinde vardır bu?

  Bu ülkenin kalpleri güzel kızları lütfen okuyun, okumak öğrenmek için illa üniversiteye gitmek gerekmiyor. Her üniversiteyi bitiren bilgili, aydın insan değildir. Hoca bunu dedi, babanız bunu dedi kocanız bunu dedi diye yapmayın. Kendiniz okuyun, kendiniz öğreniz, kendiniz sorgulayın. Okumayada Kutsal Kitabimizdan başlayın. Bırakın Arapça okunması olaylarını, bırakın hurafeleri. Önce ANLAYIN, DÜŞÜNÜN sonra arapçada okumayı öğrenin. Sonra bu dünyayı nasıl güzelleştiririz diye okuyun. Siz ayaklarınız üstünde durmazsanız bu ülke gelişemez.

  Artık yeter deyin. Sizin adınıza erkeklerin karar vermesinden, sizde uygulamaktan vazgeçin. Ayağa kalkın. Gerçek Müslüman olun, gerçek bu ülkenin bir bireyi olun.

 43. will said

  41 Mehmet ağzına sağlık..

 44. ALİ said

  TÜRKİYE LAİKTİR LAYİK KALACAK …

  ÖNCELİKLE İNSANLIK,TIP, EĞİTİM, ÖĞRETİM, ÇAĞDAŞLIK VE LAİKLİK ADINA BİR SÜRÜ GÜZEL İŞLER YAPMIŞ VE ATATÜRK’ÜMÜN İLKE VE İNKİLAPLARI DOĞRULTUSUNDA YAŞAMINI SÜRDÜRMÜŞ, BU DÜŞÜNCESİNİ HER FIRSATTA DİLE GETİRMİŞ ÇOK SAYGIN VE ÖNEMLİ BİR İNSANI KAYBETMİŞ OLMAKTAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNÜM…

  TÜM YORUMLARI OKUDUM. MÜSLÜMANLIK ADI ALTINDA SAÇMA SAPAN LAFLAR, SÖZLER SÖLENMİŞ. SÖZDE MÜSLÜMANLAR SİZE SÖYLÜYORUM!!! HASTA Bİ İNSANIN, BAŞINA TAKTIĞI ÖRTÜYÜ(Kİ BAŞ ÖRTÜSÜ DEİL) ALAY KONUSU YAPMAK, SAVUNDUĞUNUZ, İNANDIĞINIZ DİNE NE KADAR UYGUN ? BU TAMAMEN SİZİN NE KADAR EZİK, NE KADAR PASİF, SAVUNDUĞUNUZ DİNDEN BİR HABER OLDUĞUNUZU GÖSTERİR. NASIL Bİ İÇ ACINIZ VAR ANLAMIŞ DEĞİLİM!! HELEKİ CEHALETİNİZİ VE YOBAZLIĞINIZI HİÇ AMA HİÇ ANLAMIŞ DEĞİLİM!!

  LAİK VE CUMHURİYETLE YÖNETİLİN BİR ÜLKEYİZ VE BUNU DEĞİŞMEYECEK!! O YÜZDEN BENİM GİBİ DÜŞÜNENLERİN DEİL, SİZİN GİBİ DİNİ SİYASETE KARIŞTIRAN, HER FIRSATTA YOBAZLIĞINI BELLİ ETMEK İÇİN ELİNDEN GELEN SAÇMALIKLARI YAPANLARIN BU DURUMA ALIŞMASI LAZIM!!!

  SİZ O KAFANIZA TAKTIĞINIZ KOMİK ŞEYİN SİZİ KURTARACAĞINA İNANIN. TAKIN KAFANIDA BAŞ ÖRTÜSÜNÜ, İNSANLARI KARALAYIN, HAKSIZLIK YAPIN, YARGISIZ İNFAZ YAPIN SONRADA CENNETE GİDECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜN. İNSANLIK ADINA NE YAPTINIZ ? YAŞADIĞINIZ İLKEYE, TOPLUMA NE FAYDANIZ OLDU? TÜRKAN HOCAM GİBİ Bİ HASTALIGA ÇAREMİ BULDUNUZ, BİNLERCE ÇOCUKMU OKUTTUNUZ, ANADOLUNUN EN ÜCRA KÖŞELERİNİ GEZİP, ORDAKİ İNSANLARA FAYDALI BİŞEYLER Mİ YAPTINIZ ? BAŞ ÖTÜRÜSÜNÜ HER ZAMAN SİYASET KONUSU YAPIP KENDİNİZİ KOMİK DÜŞÜRMEK DIŞINDA NE YAPTINIZ ?

  BÖLE OLDUĞU SÜRECE SİZİN TABİRİNİZLE DIŞLANICAKSINIZ. AMA TABİKİ DIŞLANIRSINIZ.. İNSANLARIN BAŞ ÖRTÜSÜ DIŞINDA KONUŞACAKLARI, SAVUNACAKALARI BİR SÜRÜ KONULARI VAR. O KÜLTÜR VE ZİHNİYETE HİÇ BİR ZAMAN ERİŞEMEYECEĞİNİZ, YOBAZLIĞI HİÇ BİR ZAMAN BIRAKAMAYACAĞINIZ İÇİN HEP DIŞLANICAKSINIZ.
  ÜNİVERSİTELERE BAŞ ÖRTÜLÜ GİREMEYECEKSİNİZ… VE BU DÜZENİN DEĞİŞMEYECEĞİNİ HALEN ANLIYAMACAK KADAR BİLGİSİZSİNİZ. GERÇİ DÜZENİN DEĞİŞMEYECEĞİNİ ANLASANIZ BİLE AYNI DAVRANIŞLARI SERGİLEMEKTEN KENDİNİZİ ALAMIYACAKSINIZ SONRA Bİ BAKMIŞSINIZ YAŞITLARINIZ MEZUN OLMUŞ, TÜKRAN HOCAM GİBİ DOKTOR OLMUŞ, ÜLKESİNE VERİMLİ FAYDALI ŞEYLER YAPIYO. ARADA KÜLTÜR FAKRI OLUYO, SİZ HALEN BAŞÖRTÜ KONUŞUYOSUNUZ, DİĞERLERİ ALMIŞ BAŞINI GİTMİŞ. SONRA SAVUNDUĞUNUZ DİNİN ESASLARINI UNUTUYOSUNUZ, MİLLETİ KARALIYO, HAKSIZLIK YAPIYOSUNUZ.FESATLIĞINIZDAN,ÖFEKENİZDEN SAVUNDUĞUNUZ ŞEYİN TERSİNİ YAPIYOSUNUZ…

  SONRA BENİM GİBİ DÜŞÜNENLERDE BU YORUMLARI OKUYO VE GÜLÜYO. AYY YAZIK ÇÜRÜK ELMA BUDA DİYORUZ. TATSIZ,VERİMSİZ… AKLINCA YORUM YAPMIŞ, KONUŞMUŞ DİYORUZ…

 45. recai said

  arkadaşlar herkes bir uca kaymış nedir bu ya?_??? ya aksın ya kara ya hep ya hiç nedir bunlar yazıktır be kardeşim hakkaten yazıktır yani. biraz tahammül sahibi olun biraz birbirinize öcü gibi düşman gibi bakmamayı başarabilin ya. herkes gerçek atatürkçü herkes gerçek müslüman olduğunu iddaa ediyorda bilmiyorki yok bunların makinası bilemessin ölçemessin kim daha dindar kim daha laik kim daha atatürkçü şucu bucu. bırakın bu işleri ve önce bazı arkadaşlar için söyliyim konuşmayı öğrenin. layik diyen cahil laikler yüzünden bu haldeyiz belki de??

 46. muhammet said

  adımın Muhammet olmasından o kadar gurur duyuyorum ki… Türkan Saylan vefat etti o kendisini müslüman diye tanımlıyor neden olduğu tüm olaylara bakmadan…Türkiye bugibi insanlar var oldukça laik falan olamaz ne yazık ki bugün körükörüne bağnazca bu insanları destekleyip güya çağdaşlaşmaya sığınırken tüm değerlerinden kültüründe ve en önemlisi dininden uzaklaşıyor bu bir gerçek… demokrasiyi oldukça benimsemiş bir insan olarak bu hanımefendiye ve onun savunucularına acıyorum…

 47. muhammet said

  yaptığınız yorumlara bi bakın insanları ne kadar küçümseyip dalga geçiyosunuz. siz mi laik olacaksınız siz mi demokrasiyi savunacaksınız sözde laik sosyal hukuk devleti olan Türkiye’nin masum insanlarına yazık….

 48. esk sevda said

  BİZE NE OLUYOR CAN KARDEŞLERİM..DÖNÜN HALİMİZE BİR BAKIN! ÇATIŞMAK GÜZELDİR AMA ÜRETKEN OLDUĞU SÜRECE…UNUTMAYALIM İYİ KÖTÜ,AÇIK KAPALI,KÜRT TÜRK..ZORA DÜŞTÜKMÜ OMUZ OMUZA VERİP DİRENİYORUZ,DÖNÜP KUCAKLAŞIYORUZ ÇÜNKÜ BİZ BİRİZ AYNI VATANIN EVLATLARIYIZ..YAPMAYIN!!!

 49. ECE said

  müslümanlıkta ölmüş bir insanın arkasından konuşmk yazayomu basötüsü hersey demek dil kxalp temizligi yok sizde ayrıca sürekli atatürk atatürk dienlrerin atatürkçü olduna inanmorum buda ayrı konu

 50. poplemon said

  GÜZELLER GÜZELİ.. MİLYONLARCA GENCİMİZİN MELEĞİ.. NUR İÇİNDE YAT.. SENİN AYDINLATTIĞIN YOLDA, EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLARAK…!!
  PROF. TÜRKAN SAYLANI KAYBETTİK ACIMIZ YÜREKLERİMİZİ YAKIYOR AMA ONUN BU ÜLKEYE YAPTIĞI HİZMETLER NE YAZIKKİ BAZI KESİMLERDE RAHATSIZLIK YARATMIŞ BESBELLİ ÇÜNKİ O KESİMLER NE YAZIKKİ KARANLIK BİR TÜRKİYENİN ÖZLEMİNİ ÇEKİYORLAR AMA TÜRKİYENİN YÜZDE YETMİŞİ LAİK ATATÜRK ÇOCUĞUDUR BUNU UNUTMUŞLAR.-)) NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…!!

 51. ayşen said

  yorumları okudum ve utandım sizlerin dindarlığınızdan. dini çok sevilen bir oyuncak gibi tasarlamışsınız…ona bakarken sanki kör bir delikten dünyaya bakıyorsunuz..gözünüz başka hiç bir şeyi göremiyor.. din gönülleri ehlileştirip terbiye etmek için değil midir… ama siz dini bir obje olarak görmüşsünüz bir eşya bir cisim gibi.ve insanı insanlığı unutmuşsunuz. kalp kırmak için bütün gücünüzü seferber etmiş kalpten ve gönülden uzaklaşmıışsınız. yazık eğer bu dindarlıksa size.. allah sizden bunu istemedi .. o sizi sevmez siz insanı sevmezseniz.. yunus ne demişti hiç duydun mu “BİR KEZ GÖNÜL KIRDIN İSE BU KILDIĞIN NAMAZ DEĞİL” Siz yunusu siz Mevlanayı Siz Fuzuliyi ŞEYH gALİPi siz şiiri siz ALLAHı siz insanı ve nitekim insanlığı hiç gönlünüzde hissetmemişsiniz.. sizin gönlünüz gönül değil.. keşke dünyaya gelip bir arada yaşamak zorunda olmasaydım… keşke eğer böyle olacaksanız dinler olmasaydı da inançlar olsaydı sadece yüreklerde..

 52. leyla said

  Ayrıca bunu da söylemeden geçemeyeceğim.Türkan Saylan’ın neden olduğu olayları “geniş açıdan” bakan zihniyet nedense aynı genişliği şu Hüseyin Üzmez’e göstermedi.Yoksa gösterdi biz mi bilmiyoruz?Konuşmak için insanın hakkı olmalıdır.Evet aynı dürüstlüğü ben gösteriyorsam sizden beklerim.O halde nerede?

 53. Allah’ın Rasulü’nün ismini taşıyan bir gencin orkestra şefi olmasını ironik bulan biri için aynı Allah’tan rahmet dilemek de bir o kadar ironik ama neyleyelim ki emir böyle ! Allah rahmet eylesin, taksiratını affetsin. Çağdaş Yaşamcılar öksüz kaldı. Kanserle mücadele eden Prof. Türkan Saylan hayatını kaybetti. Mitingi andırır bir cenaze töreni ve ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganları eşliğinde son yolculuğuna uğurlanan Prof. Türkan Saylan için söylenecek söz çok. Sevenleri de sevmeyenleri de çok fazla. Sevenlerin O’nu sevmek için ne kadar çok nedeni varsa sevmeyenlerin de O’nun yüzünden çektikleri acılar, ödedikleri bedeller sebebiyle hayırla yadetmemek gibi bir hakları var. Bizimse bu yazıdan muradımız ölenin ardından konuşmak değil imamın sorduğu ‘Nasıl bilirdiniz?’ sorusuna cevap vermek…

  Gülcan Tezcan
  Gerçek Hayat

 54. mustafa üstündağ said

  Yorumunuz ne olursa olsun. Türkan SAYLAN’ı çekemeyen o örümcek beyinli zihniyet, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesini desteklerken; Türkan SAYLAN, geleceğin anneleri olan küçük kız çocukalrının okutulması için çabalamış ve hayatının büyük kısmını bunun uğrunda harcamıştır. Türkan SAYLAN’ı başörtüsü karşıtı olarak göstermeye çalışan ve türban-başörtüsü arasındaki farkı bilmeyen ve de kendisini müslüman bilip; Türkan SAYLAN’ın ölmesini bile dileyen o örümcek beyinli zihniyete sesleniyorum; “Türkan SAYLAN gibi Türkiye’nin değerli insanlarının yetiştirdiği biz ve bizim gibi olan gençler; siz örümcek beyinli insanları ve sizlerin kurduğu karanlıkların üzerine güneş gibi doğacak ve kötülüğü-geriliği boğacaktır.”

 55. yaRaLI göNüL said

  hepinizin yorumlarını okudum okurken kendi kendime bende yorum yaptım aaa bu kardşim doğru demiş ama bak bu kardeşimiz çok abartmış öbür kardeşmzzz çok güzel konuşmuş birazda kendi yorumlarımı kattım daha doğrusu katmıştım . ama konu o kadr çok dağılmış ki herkes kendi yorumunu yazınca değişik konulara atlanmış .yok başörtü yok laik yok o yok bu yok şu … okurken bende yorum yazıyım demiştim hatta bazı kardeşlerimize söylediği sözlerden dolayı içimden kzımıştım kendi kendime ama okuduktan sonra ne hakkında yorum yapacağımı bile unuttum . okudğum yormardan sadece 41. yorum mehmet kerdeişmizin söylediklerinden etkilendim. türkan saylan’a gelince iyi yptıysa da kötü yptıysa da ahirette karşılığını alacak . bugün bir hocamızla konuşması geçti bize sordu ki türkan saylan’ı tanırmısınız ? bizde evet dedik . peki nasıl biridir ? iyi midir ? tam bi müslüman mıdır pek böyle değilde bunun gibi bi cümle kurdu yanlş olmasın . bizde tam cevap vermedik . işte burda olduğu gibi herkes bi kafadan yorum yaptı ve hocanın bize ddiği şu oldu biz dinimizi bilmiyoruz ki insanlar hakkında yorum yapalım . sorun dinimizi bilmekte . burda da aynı şekilde olmuş dini kim nasıl hoş buluyosa ona göre kendi tarafına çekmişler ..

 56. yaRaLI göNüL said

  pek anlaşılır bi yorum yazamdım çünkü kafam dağıldı . yorum demeyelimde bende buraya bişey yazmak zorunda hissttim sanki kendimi . ama türkan saylanı savunanlar nasıl savunuyo anlamış değilim . herşey ortada daha neyini savunabiliyorsunuz ki ? herkes ne olduğunu biliyor . neyi gizlemeye çalışıyosunuz ki ?
  türkan saylan gibi niceleri var . . . göz boyamak için elinden geleni yapanlar. kusura bkmayın ama aramızdan bazı kardeşlerimizin örümcek kafalılar dedikleri kişiler ve diğerleri bunların hepsinin farkında . türbanlıları , türbanlı olmaynları birbirine katmak için elinden geleni yapıyorlar. ne farkeder ki türbanlı olunca ne oluyor ? türban çok mu ayıp birşy ?neden türbalı birini görenler sanki iğrenç bierşey görmüşler gibi dudak bükerler ? sonuçta biz bir bayrak altında bir can değil miyiz neden ikicilik çıkıyor ortaaya ? tuzak değil mi bunlar ? ben kendi ülkemde türbanlı okuyamadktan sonra ne önemi var ki ? türkiye laik diyenlerimizde var müslüman diyenlerimizde var hadi daha öncelerine gidelim bizim geçmişimizde kim vardı biz osmanlıyken müslüman değilmiydik ? laiklik kavramı varmıydı ? şimdi bzı kardeşlerimiz bu dediğime oohoo sen ammada geridesin o kaç yüzyıl öncekiydi biz günümüze gelelim dicekler ama bizim soyumuz özümüz o geçmiş …..

 57. rana said

  Serdar Turgut’un yazısındaki en can alıcı nokta ise şu: Ya o korkunç ikna odalarına Kardelen kızları sokulsaydı.Dün nihayet biraz normale dönüldü. Haberlerde Türkan Hanım’ın hayatı anlatılmadı, cenazeden görüntüler tekrar yayınlanmadı. Diyebilirim ki; dün Türkan Hanım sonunda kesin olarak öldü.

 58. rana said

  Sahte dövünmeleriniz, mahalle baskılarından kaynaklanan abartılı üzüntüleriniz, yanlış anlamakta olduğunuz laiklik gösterileriniz filan biraz bittiğine göre şimdi Türkan Hanım’ın hayatı ile ilgili sakin bir değerlendirme yapabiliriz herhalde. Türkiye’de laiklik sadece bir yaşam stili tercihi olarak algılanıyor. O yaşam stili tercihi içinde özellikle kadınların fiziksel görünümleri ve kılık kıyafetleri ile ilgili tercihler de çok önemli görülüyor. Bunlar gerçekten önemli olabilir ama laiklik bundan ibaret olan bir şey değil. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana laikliğin kavranılışının çıkış noktası bu olduğundan, resmi ideoloji devletin insanların inançlarını nasıl yaşayacaklarını belirleyip zorla kabul ettirmeyi laiklik olarak görmeye başladı.

  Oysa laiklik her insanın istediği inancı istediği biçime, kısıtlama olmaksızın yaşama hakkının korunması olmalıydı. Resmi ideoloji baştan yanlış olduğundan o ideolojiye inanan ve ideolojiyi gündelik yaşama yaymakla kendisini sorumlu hisseden ‘Cumhuriyetin kızları’ bireysel olarak çok iyi insanlar da olsalar, iyi kalpli de olsalar inançlar konusunda hayli faşizan davranabildiler. Üniversiteye gelen türbanlı kızları kapıda kurulan o korkunç ikna odalarına sokarak o türbanı çıkartmaya ikna edeceğini düşünen zihniyetti bu. Türkan Hanım’ın bu uygulamaya açık destek verdiğini söylemiyorum ama fazla itiraz da etmedi. Çünkü türban meselesinin bir kandırılmadan, bir yanlış anlamdan ibaret olduğunu düşünen ‘Çağdaş görünümlü Türk kadınları’ grubundandı o.

  İşte bu yüzden onun Kardelenleri arasında pek türbanlı kız yok. Bursları verenler olmamasıyla da övünüyor. ‘Türbanlılara başkaları burs veriyor zaten’ diyorlar.

  O başkaları da Türkan Hanım da bütün iyi niyetine rağmen toplumda ayrışmaya ve ötekileştirmeye neden olmuştur. Tabii ki kötü niyetli. Bu insanın kalbinin temiz ve iyi olmasıyla ilgili bir konu değil. Bu ideolojinin bizi tamamen teslim alması ve irademiz dışında işler yaptırmasıdır. Cenazeyi laik Türkiye’nin bir gösterisi haline dönüştürenler, Türkan Hanım’ın arkadaşları, cenazeye özel ilgi gösteren TSK ve Deniz Baykal, laikliğe makul bir yeni tanım getirmenin, diyaloğun ve Türkiye’nin önünü açma imkanını kapadıklarını görmüyorlar maalesef. Güzel yaşamış ve güzel işler de yapmış olan Türkan Hanım’ın yaşamının toplumun bir bölümünü ötekileştiren ve yabancılaştıran bir yönünün olduğunu da hatırlamamız gerekiyor.

  Keşke bu yanlışlar hiç yapılmasaydı ve keşke Türkan Hanım’ın evinin önünde birkaç türbanlı kız da ağlayabilseydi… Türkiye çok daha güzel bir ülke olmaya gidebilirdi.

  Kalabalıklar ne bağırırlarsa bağırsınlar, Türkiye laik değildir ve bu şekilde de kalamayacak. Laikliği yeniden tanımlayacağız ve ideolojiyi Türkan Hanımlar’ın mahalle baskısından temizleyip laikliği Batılı bir şekilde yeniden tanımlayacağız. Belki o zaman ilk defa laik bir ülke olabileceğiz.

  Bu zannedildiği kadar zor bir iş değil. Çünkü kendileri üzerine çeşitli oyunlar oynanılan kızlarımız, burslarla bölünenler, sınıflandırılanlar, özgür ortama girdiklerinde, kendi başlarına kaldıklarında kol kola yürüyüp, sevgililerini, hayatı konuşabiliyorlar.

  Mini etekli genç kız ile türbanlı kızın kol kola yürüdüğü üniversite kampusu, çağdaş Türkiye’nin asıl yüzüdür. Laikliğin gerçek tanımı da aslında oradadır. Kendisini çağdaş ve modern veya dindar zannedenler çekseler ellerini, aslında makul insanlar kendiliklerinden yapacaklar yeni tanımlarını ve ortaya koyuverecekler. Türkan Hanım kızları sınıflandırmasıyla, tavırlarıyla, seçtiği yol arkadaşlarıyla bu gerçeği hiç anlamadı ve iyi de yapmadı.

  (Serdar Turgut / Akşam)

 59. oğuzhan said

  mrb yha burda türkanmıdır nedir bu kadın müslüman ir ülkede çocuklara namaz kılmayın bale yapın diyo yha
  burası müslüman bir ülke burda namaz kılınmayacakta ne yapılacak
  dünya sadece kalıcı değildir bunun öbür tarafıda var bunu da unutmayın
  şimdi o türkan hanım konuşmalarının cewabını veriyordu öbür tarafta acaba namaz mı yoksa balemi keşke sorabilsek şimdi ona
  ii akşamlar

 60. yaRaLI göNüL said

  yani bn gençlerimizin namaz kılmasını değil bale ypmasını istiyorum demek ne demek oluyor . tamam bale ypmak kötü bişey değilde namazı ne ortaya katıyo . işte kalbinde islama dair birşey olmadığı burdan belli oluyo. şimdi o öbür dünyada bale yapsın .

 61. Ufku açık gençlik said

  Ya daha okuduklarınızı anlamadan nasıl yorum yapabiliyorsunuz? Düşünmeden, bilmeden, birkaç iddiayla insanları nasıl yargılayabiliyorsunuz? “Çocuklar sıra üzerinde namaz kılmasın” demiş!!!! namaz kılınmasın dememiş!!! yani okullarda eğitim yerine sadece dini konulara yönelik çocukların beyni yıkanmasın. Dİne karşı sorumluluk yaşı gelen her birey ister evinde ister, camide gerekleri yerine getirsin…ama daha sübyan olan küçücük çocukların, din konusunda gerekli eğitimi bile almamış, cahil bireylerce beyinlerinin yıkanmasına izin vermeyin!!! bu insanlar yeri geldiğinde dinle ilgili olmadık, gerçek olmayan şeyler anlatıp çocukları dinden bile soğutuyorlar…olması gereken bu değil….

  Ayrıca, nasıl oluyorda hasta bir kadını bile bu kadar acımasız yargılarken, yaptıkları gerçek müslümanlıktan uzak olan o adama hocamız diye sahip çıkabiliyorsunuz???? Kitabımız, dinimiz bize onun yaptıklarını mı öğütlüyor??

  Siz, hocacı kadınlar nasıl onu takdir ediyorsunuz???”kadin erkegi gunaha sokmak icin vardir” diyen bir adamı nasıl benimseyebilirsniz??? Biz, babamızı, abimizi,sıra arkadaşımızı, bakkalı, kasabı, yoldan geçen adamları günaha mı sokuyoruz??? Peki öyleyse biz bunları nasıl yapıyoruz??? Bizim toplumdaki yerimiz ne? Aydınlık yolunda atılan her adımın önüne taş koymaktan vazgeçin yeter artık.YETER!!!

 62. mali said

  türkan saylanın aleyhine konuşanlar hepinzi kınıyorum bi insanı dinine göre yorumluosunuz yaptıkları ortada kadıncağız hasta yatağında bile kız çocukları iiçin mücadele verdi ölümden korkmadı dimdik ayaktaydı…ayıptır böle bi insanla karşılasacak mı türkiye bidaha merak ediorum.ha doğru bide sayın başbakanımız var vatanını milletini çok seven!!!!anlayan anladı…

 63. ayca said

  Yaptıkları NANKÖRLÜĞE Yüce dinimizi alet edinip, UTANMADAN SIKILMADAN atıp tutanlar.. Eyyy anneannelerimizin tertemiz başörtülerini kullanıp, onun üstünden kardeşi kardeşe düşürmeye çalışanlar… Memlekete faydadan başka bir şey getirmemiş kişileri temelsiz, asılsız ithamlarda boğmak isteyenler.. Sizlerr.. Eyy yobazlık düşkünü, bu savundukları şeyler (olmaz ama) gün gelipte gerçekleşirse diri diri taşlanma riskiyle yüzyüze kalacak, beyni basma kalıp laflarla dolu topluluk.. kim nekadar müslüman ölçmeye kalkma gafletine düşenler.. soruyorum nice yolsuzluklar neoldu??? Elhamdülillah bir müslüman olarak sizleri önce ALLAH’a, sonrada inşallah adalete havale ediyorum!!!!! Rabbim bu memleketi dahili ve harici düşmanlardan korusun. (Amin)Teşekkürler

 64. rd said

  Yüce dinimizin emir ye yasakları tartışılmaksızın kabul edilir, pazarlık yapılmaz, işine gelmeyince reddedilmez. Fakat zaman zaman bu yüce dine mensub olanların da, ne cüretle bilinmez, Cenab-ı Mevlâ’nın kimi emirlerini bile bile anlamazdan geldikleri, kendi arzularına göre yorumladıkları, tahrif ettikleri görülür.

  Bu emirlerden biri, belki de en çok dile getirileni, yıpratılmaya çalışılanı, etrafında fırtınalar koparılanı hanımlara yönelik örtünme emridir. Halbuki kadınların örtünmeleri, tesettüre riayet etmeleri, dinimizin kesin emirlerinden biridir.

  Tesettür, Rabb’ü-l Alemin’e karşı kulun itaat ölçülerinden biridir. Tesettür aynı zamanda iffet, fazilet, şeref, hürriyet ve saadettir.

  Her emrinde mutlak hikmet sahibi olan Yüce Rabbimiz, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

  “Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına, (ihtiyaçları için dışarı çıkacakları zaman) dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Böyle giyinmeleri, tanınıp eziyet edilmemeleri için daha uygundur. Allah, çok bağışlayıcı ve çok esirgeyicidir.” (Ahzap, 59)

  Diğer bir ayet-i celilede ise şöyle buyurulmaktadır: “(Habibim) mümin kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini (süslerinin takılı olduğu boyun, kulak, baş, kol ve bacak gibi yerlerini) açıp göstermesinler. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (yüz, eller, ayaklar) müstesna. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (Göğüs ve boyunlarını göstermesinler). Ziynet (yer)lerini ancak şu kimselere gösterebilirler: Kocalarına, babalarına, kocalarının (başka anadan olma) oğullarına, kendi erkek kardeşlerine, erkek kardeşlerinin oğullarına, kız kardeşlerinin oğullarına, müslüman kadınlarına, ellerindeki cariyelere, (şehvetsiz ve kadına) ihtiyacı olmayan ihtiyar kimselere, henüz kadınların gizli yerlerinin farkına varmamış olan çocuklara. Gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da (yere veya birbirine) vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tevbe edin ki dünya ve ahiret saadetine kavuşasınız.” (Nur, 31)

  Evet; ayet-i celile açıkça gösteriyor ki, müslüman kadınların yüzleri, elleri ve bir rivayete göre ayakları hariç, bütün uzuvlarını örtmeleri farzdır. Açmaları ise haramdır. O halde hiçbir müslüman kadın yüzü, elleri ve ayakları dışında hiçbir yerini, kendisine nikah düşen yabancı erkeklere gösteremez.

 65. rd said

  yukarıdaki yazı alıntıdır, işte linki,
  http://www.enfal.de/tes03.htm

  Oku, yaradan rabbin adıyla, Oku…

  herkes kuranı kerimin manasını anlayamayabilir, ama en azından türkçesinden anlayarak okumaya çalışsalar, inanın bu tür tartışmalara gerek bile kalmayacaktır.
  okumayı sevmiyoruz…, okumuyoruz…, bilmiyoruz…, ama bilmişlik taslamaya bayılıyoruz.
  Bazı ilahi emirler vardır üzerinde yorum yapanı cehenneme sürükler, Allah emretmişse iş bitmiştir, yoruma gerek yoktur.

 66. selim said

  mrb arkadaşlar gecekten ınanması zor bu ulkenın ınsanlarına. anlam veremıyorum bı turlu siz müslüman mısınız? müslüman düşmanı mı? müslüman yancısı mı? bu ülke yüzlerce ünlü siyasetcının birlikte kurdugu kara planlarla anlaşmalarla siyasi oyunlarla ayakta duruyor. bunları maşa niyetıne tutanları değilde maşa olarak kullanılanları yorumluyosunuz. zikrettiğiniz kişi türk kültürünü yok edip yerıne kendı darvinizm fıkırlerını ortaya koyup zavallı gençlerımızı bır burs ugruna yardım ugruna harcamaktadır ve ölmesı bunun sonu değildir. öğrenciliği özgürlük diye türkiyeye salıp ailelerınden koparılmıs yüzlerce kardeşimizi kandırıp kendı beyınlerıne katmakla mesgul olmuslardır. ünlü olmak çok basit. kamera karşısınja gecipte yaptıgı kuruluşları met etmekle insanlık olsaydı en çok cem yılmaz gündemde olurdu. şimdim size soruyorum siz saylancılar; bu ulke eşit, bu ulke özgür, bu ulke modern diyip kendi kültürünüzü, çanakkalede bu güzelim ulke için savaşmıs kardeşlerimizi, ALLAH inancıyla günlerce ülkemız için savaşıp canlarını ortaya koymus kişiler için, muhammet ismini aşağılayıp yüce ibadetımız namazı baleyle kıyaslayan birini kendi bozuk psikolojısını insanlara yansıtıp resmen türkiyede ajan olan bu ınsan dışı bırıni nasıl olurda destekleyebılıyorsunuz. bu işler yardımla oluyosa bende okutayım bı kaç kişi. bu işler dernekle oluyosa bende açayım bı kaç sınıf. eşitlik özgürlük diyen gencler babanızı yatakta bırıyle yakalasaydınız emınım kı erkek adam olur derdınzı ama annenızı yakalasaydınız acaba eşitlikten bahseder mıydınız çok merak ediyorum…

 67. Tevhidi said

  o kadar iyi bir insan olmadığı apaçık bu kadar güzel yorumlarıda haketmediğide apaçık daha neyi tartışıyorsunuz ?

 68. SEVDA said

  GERÇEĞİN ÖTEKİ YÜZÜ…BİZİ YÖNETENLER TEK TEK SATMADIMI BU ÜLKENİN EN DEĞERLİ FİRMALARINI SİZ ONLARA HESAP SORUN BAŞI ÖRTÜLÜ SIRATINDA 5 KİLO BOYA İLE DOLAŞANLARA HESAP SORUN SİZ BU ÜLKEDE KASAP OLAN DOKTORLARA HESAP SORUN SİZ AÇLIKTAN NEFESİ KOKAN İNSANLARIN HESABINI SORUN.SİZ BİNLERCE ŞEHİDİN HESABINI SORUN DEVLETİN SORAMADIĞI PKK DA..SONRADA TÜRKAN SAYLANIN %1 YAPIP BİR AYNAYA BAKIN…

 69. hakan said

  bugüne dek okuduğum en güzel biyografilerden biriydi. (son kısımlar yorumdan biraz daha uzak olmalıydı.) “madalyonun öteki yüzü” diye başlayan ve Türkan Hoca’nın “iyi”liğinin tartışmaya açıldığı bölümün sona konmuş olması sebebiyle onunla ilgili kötü şeyler yazılmış olduğunun düşünülmesine karşıyım. yukarıda da belirtildiği gibi Türkan Hoca ömrünü aydınlanmaya ve mücadeleye adamış mukaddes bir kişidir. bununla birlikte bazı hareketlerinin tarışılması da oldukça doğaldır. “Biz Türkler yakıp yıkmışız” sözlerine katılmamak mümkün değil. burada herhangi bir hakaret değil, bilakis, bire bir gerçek vardır. alınanlar tarihi eserlerin üzerine “yusuf ayşe’yi seviyo” yazıyosa eğer, onlara gülmekten ve onları aşağılamaktan başka yapacak bir şey yoktur. islam ile ilgili görüş ve davranışları ile ilgili de söyleyebilirim ki; kimse inançlı olmak zorunda değildir. mü’min olmayan herkese “kötü insan” gözüyle bakmak saçmalıktır. ancak bu o’nun dine saygısızlık yapmasını gerektirmez, ki o’nun bazı cümlelerinde saygısızlık yaptığı açıktır.

  “ömrünün son dönemlerinde baş örtüsüne muhtaç olması” yorumu ise son derece ucuz, yorumdan ve bilgiden uzaktır. insan bunu sölemeye utanmalıdır.

  bu güzel insanı saygıyla anıyorum…

 70. Özden said

  Keşke topraklarımızda Türkan Saylan gibi onurlu,yardım sever,gösterişten uzak,Kahramanlarımız daha çok olsaydı.
  Seni saygıyla anıyoruz hocam…

 71. fatih çıkrıkçıoğlu said

  İsteyen taksın başörtüsünü, istemeyen takmasın. Sana ne yaw.

 72. aykut said

  buradaki yorumlara bakıyorum da gerçekten medeni insanlar yazmışlar ama meddeniyet kendileri yani bir tanım oluşturmuşlar herhalde ki üzerlrine çuk diye oturmuş türkan saylan hakkında salakça seyler yapıp bunun takdir-i ilahi oldugğunu söyleyenler şu an ülkelerindeki yaşadıkları aptallıkları da kazıkları tecavüzleri de yolsuzlukları da açlıkları da kendi şuçları kendi hataları olarak görüyorlar mı acaba cahil insanlar… kimseyi sevmek zorunda değilsiniz ama bu yaptığınız aptallıktan başka bir şey değil. sizin yüzünüzden türkleri aptal olaak tanıyorlar kendiniz utanmıyorsunuz başkaları utanıyor sizin yerinize yaptıklarınızdan cahiller….

 73. aykut said

  türkan saylana hakaret ederek müslümanlığı yüceltmiş mi oluyorsunuz siz ? nerede kaldı dinde zorlama yoktur hoşgürü vardır lafı bir de hanginiz kur’an ı kerimi türkçe okudunuz tamamını ? kuldan utanmıyorsanız ALLAH ‘tan korkun diyeceğim de korksaydınız o kadına hakaret ederken ordan burdan cümle alıp da kişilik analizine kalkışmazdınız yazık yazık çok yazık müslümanlık lafla olmaz… asıl siz bunu öğrenin de birisi birileri yorum yapamasın kaldı herkes düşüncesini söylemeli ki durum needir ne değildir anlaşılabilsin ama bunları anlayabileceğiniizi zannetmiyorummm….

 74. deniz said

  bu kadar mı taraflı yazı yazılabilir .Dinin gölgesine sığınıp kendi amaçlarınızı saklıyorsunuz gerçi artık saklamıyorsnz da açık açık kız_erkek ayrı okulda olsun diyebiliyorsnz ve bunu yazıda kara lekeler sürdüğünüz Türkan Hocamıza dayandırabiliyrsnz ne kadar sığ düşüncelerdesnz ne kadar fırsatçısınız kendi çıkarlarınızı düşünüyorsnz sadece.Bu ülke için tüm hayatını hiçe sayıp çalışmış bir insann emeklerini yok saymak ne kadar dine uygun?Hastalığını nedeniyle kafasına taktığı bantı bile başka yöne çekebiliyorsnz helal olsun size !Türkan Hocann hayatını tarafsız olarak yazılmış yerlerden okuyun da öğrenn fedakarlıklarını !

 75. pınar said

  Ben başta şunu söylüyorum türkn saylana ve onun gibilere hakkımız helal etmiyorum… bazı arkadaşlar nede güzel söylemişler türbanı ağzınıza almayın, namazı katmayın diye peki pardın şunu sorucam türkan hanım neden o kutsal şeyleri ağzına alıp kinli nefretli bir şekilde insanları yok sayarak saçma sapan konuşmalar yapıyor bırakın herkes istediğini düşünsün istediğini yaşasın.. demokratikleşme bu mu özgürlük bu mu ki bence bağnazlığın yobazlığın irticanın gericiliğin asıl temsilcisi bu… bir insanı savunurken söylemlerinede dikkat edin benim başımdaki başörtüm kıldığım namazım beni yobaz yapmaz hoşgörülü yapar Allah için işler, Allah için severiz.. ben türkan saylanı seviyorum diyip te müslümanım diyen bir insanın müslümanlığına kesinlikle inanmıyorum hayatımda en nefret ettiğim firavundan farksız kendini ve kendi değerlerini üstün görüp diğerlerini yok sayan muhammed ismni duyup deliren bir hristiyan dn adamına patrik hazretleri söyleminde bulunan yüzüne baktığın Allahın nurun zerresini göremeyeceğimiz insan demek içimden gelmeyen Allah’ın yarattığı bir canlı… Halini merak ediyorum…

 76. gökçe said

  en son senn yorumunu okudğm içn sana yazıorm pınar
  her insann hataları yanlşları wardr ama yaptığı iyiliklerde vardr.tek bir hata tüm iyilikleri götürmemeli bnce. bnde bir müslümanm orucumu tutp namazımı kılıyorm başım kapalı değil we türkan saylanı seviyorm die müsülümnlıktn men edileck deilm sn inansan da inanmasanda.türkan saylanı sevmem ve ona saygı duymam onun her görüşüne katıldğm anlamına da gelmz tbiki katılmadğmz noktalar war muhammd ismi weya namaz yerne baleyi sölemesi onun fikridir saygı duyarm ama yapp yapmamak bna kalmştr ki bn hem müsülüman hem çağdaş hem de ATATÜRK’çüyüm bunların hepsini birden olabilrz çünkü bunlar birbrne karışmaması gerekn şeyler.hepsi bir arada nedn olmasn.70 milyon kişi bir arada kardşçe dini dili inancı dünya görüşü farklı olmasına rağmen nedn yaşayamasın?kimin yaptğı nedn yaptğı önemli deil.bölücülük faaliyetleri ülkemzde ne yazıkki tehtit edr derecede var.buna inat bir arada olmalıyz birbirimize destek olmalıyz ümmetçi deil uluşçu birlik ve beraberlk içn uğraşmalıyz saçma sapan şeylern peşinde vatanımızı kaybediyorz.Hiç kimse bunu umursamıyor ya da o kadr duyarsızlaştık ki fark bile edemiyorz belkide.lüften rica ediyorm bunları bir kez olsn düşünelm başı açık kapalı müslüman deil geçelm bu ayrmları

 77. insanolun said

  59. yoruma kadar sabırla okuyabildim yazıyı tam olarak okumayı bilmeyen konunun ne olduğunu bilmeyen yazının tek bir parçasını okuyup yorumunu ona göre atan çok zeki OĞUZHAN arkadaşım senin gibiler yüzünden ülke bu durumda… yazıda türkan hanımın bir sözüne laf söylenmiş dalga geçmiş denmiş oy pusulasındaki at arı bilmemne bunlar türkye gerçeği halkın yüzde 30 u neye oy verdiğini bilmiyor bide senin gibi bildiğini sananlarda var gerçi… o kadar tartışlmış herşeyden önce insan olmalısınz allahında kullarından istedği budur…türkan hanım ayrımcılk yapmış diyolar şimdi ki başbakanımzın cumhurbaşkanımzn geçmişini biliyorlarmı acaba bunları diyenler recep bey ve gül beyin söylemlerinde bizden olanlar olmayanlar diye müslüman olanı olmayanı ayırdıklarını asıl ayrımcılığı bu insanların yaptığını, yine recep bey diyorki ‘bir isnan hem müslüman hemde laik olamaz!!’ bizde diyoruzki biz hem müslümanız hem laikiz hemde insanız sizin olamadığnz gibi!! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!!

 78. sabis said

  hem halkın sömürüldüğünü söylüyorsunuz üzülüyorsunuz,hem de aynı halka örümcek kafalı deme serefini gösteririyorsunuz. buraya yorum yazanlar ne yaptılar bu halkı bilinçlendirmek için cok merak ediyorum.ayrıca o kalp güzelliği iyilik miyilik bunlar insan da, gercek müslümanda tabiki de olacak seyler ama kusura bakmayın Kur’anı kerimi okumadan yargılıyorsunuz.sen müslümanmısın kardeşim bu da bi farz mı basını kapatacaksın diye..imanın şartımıdır kitaba inanmak bitmiştir o zaman.kalp güzlliği falan bunlar bazı seyler zor geldiği içindir.asıl çağdaşlık asıl laiklik türban konusu gündemden kalktığı sürece olur.ne zman bir kapalı gördüğnüzde siyasi olarak (yok akpli yok bilmem neli)hiç bir sey hissetmiyorsanız o zaman size laiksiniz derimm..o kendini çağdaş gören bası kapalılara dil uzatanlar kara carsfa bürünmüş islamiyetten özünden uzak tarikatciler kadar cahildir…acın Kur’anı okuyun…

 79. sabis said

  Türkan saylana gelince sevenleri biliyosa okusunlar bi FATİH-A (ona yardım eder diye düşünenler varsa tabi)ha sevmeyenler sevenler, iyi veya kötü yapmıs bişeyler, herkesin aklı vaaaaar fikri vaaar zaten kimsede kimseyi ikna edemez burda….tarih yazar 50 yıl sonra cocuklarınız görür artık kim haklı kim haksız MENDERES gibi…ALLAH herkese hidayet versiN,ALLAH hidayet vermedikce roman gelir herkese KUR’AN…batıllar da cehenneme girecek, kendini iyilik pransi sanıp dine aykırı davrananlarda…haaaaa onu da YARADAN bilir…çalışmyana ekmek verilmediği gibi, O’na kulluk etmeyenlerin de cennet yüzü görmye hakkı yoktur…tabii onu da ALLAH bilir…

 80. pınar said

  Gökçe; şunu söylemeliyim öncelikle evet bencede herkes istediği gibi yaşasın bir iran gibi olmasın ülkemiz ama şuanki hali gibi de olmasın ayrımcılığı sanki bizler yapıyormuş gibi gösteriyorsunuz… Ben türkan saylanın hiçbir yaptığını doğru bulmuyorum siz bu düşüncedeyken siz nasıl doğru buluyorsunuz anlamıyorum asıl bölücülüğü kim yapıyor söyler misiniz? biz asılız demek ne demek? kusura bakmayın ama dinime vatanıma söveni ben kabul edemem ikiyüzlü olamam… Öldükten sonra Rabbimin huzuruna çıkarılacağım, Saylanın karşısına değil… benim vatanıma ülkeme vefa borcum var, ülkeme dinime hakaret eden Saylana değil… elbette düşünenler için güzel örnekler vardır…

 81. hamza said

  burdan onur beye saygılarımla bi not bırakcam onurcum sence müslümanlık mekke de medinede başlamışta neden taaa çinde sahabe mezarları var neden taa erzurumda sahanbe mezarları var bu mübarekler pikniğemi gitmişler at sırtında kilometrelerce yolu allahın dinini tebliğe gitmişler türkiyede herkes dini yayar önemli olan açılıp dini bilmeyenlere dini anlatmaktır senin fettoş hoca die dalga geçtiiin adam bir gece sabah namazını kaçırsa vaazlarında 40 gün namazdan bahsetmeyecek kadar mübarek bi zaattır bilip bilmeden okuyup izlemeden rastgele yorum yapmayın

 82. sedefli said

  yorumları bende 42 ye kadar okuyabildim. 42 ye kadar ki kısımda bir çok kişi genellikle türkan saylan için iy işeyler söylemiş. bazı arkadaşlar da yaptığı ve dediği şeyler yüzünden eleştirmiş. ben bir kaç biyerden okuduğum kadarıyla türkan saylanın doktorluk dışında benimde düşümcelerime uygun yanları yok. eğer ki okuduğum yerlerde ki sözler gerçketen türkan saylan a aitse şşu anda 2010 dayız yakşalık1 yıl üç aydır kabir azzabından vücudunun ne hale geldiği bilinmez. eğer ki doğru bir insansa da mekanı cennet olsun. ben şimdi şunu düşünüorum bu kadının dizisini nasıl yapcaklar. çok merakediorum kesinlikle izlicem.

 83. gökçe said

  bnmde sölemeye çlştğm oydu aslnda pınar ama bazı şeyler tek tarflı düşünülüo malesef mesela başı açık olanların kapalıları örümcek kafalı ve uzaylı olarak gördüğünü sanıyorlar onları dışladığımızı düşünüyorlr ama bu kapalıların göznden açıklar içinde kimilerine göre böyle malesef.tabiki herkes böyle diye bişi yok,olamazda.Ama bnm okuduğm Kur’an bayanlara ‘örtünün’ demiş.yani bence bu nefis örtünmesinden kasıt ama daha bssit düşünürsemde özellikle Aarap yarmadasının sıck olması göz önüne alınırsa sıcktan korunmak için olduğnu da düşünebilrm.yani demek istedğim bence mantığma göre ki Allah da bizi farklı yapsın diye verdği aklımızla düşünrsek başımızı örtmek bana mantıklı gelmiyor.ama bu böyle inananlara karşı çıktığm dışladığm anlamına gelmez bir sürü kapalı arkadşm var aynı zamanda.ama bnde böyle düşünüyorm bnm düşüncemn size uymayan mantıksız tarafı ne bunu söyler misinz lütfen bana.
  bu arada konu Türkan Saylan ı çoktn geçti.ben farklı bi konu için fikir alışverişine sunuyorum görüşümü.zatn Türkan saylanı tanıyan bilir tanımayanların hakkında atıp tutması da çok üzücü.dediğim gibi herkes düşüncesinde özgür.neye nasıl ve neden inandğnı bildiği sürüce insanlar bnce benim için bir sorun yok.üzüldüğüm nokta ise çoğu insanın bazı gerçklerdn habersz ve bilnösiz olması. Yüce Rabbim hepimze akıl vermiş bizim hatamız kendi aklımızı kullanmayıp başkalrınn akıllarına ihtiyaç duymamız bu da malesef halkımızn koyun gibi güdülmesi anlamına geliyor…

 84. yaprak said

  kısaca şöyle söyliyim; islama çağdışı diyen, çocuklara namaz kılmayın bale yapın diyen bir insandı,, ama sonunda hepsi başına geldi,, öldü camiye götürüldü, cenaze namazı kılındı, beyenmediği çağdışı dediği hocaların müslümanların elleri ile gömüldü!!

 85. gökçe said

  yazmayayım diyorum ama duramıyorm.iki satır okuyup insanları sözünün önünü arkasını bilmeden nasıl yargılarsınız?ne hakla? Türkan Saylan namaz kılmayın bale yapın dememş lafın kesilmş ve istenilen şekle getirilmiş halidir bu.O kızlarımıza eğitim yuvası olan okulda sıranın üstünde namaz kılmak yerine okulda bale gibi sanatları icra etmelerini istediğini söylemiştir.Namazı evlerinde istediği gibi kılmalarını söylemiştir.Yani düşüncesini dile getirmiştir ki bunda hiçbir sakınca yoktur.Ama başımızda en yüksek mertebelerde bulunan insanların söylediği aşağılayıcı ve onur kırıcı aynı zamnda bir o kadarda üzücü sözlere kimsenin sesi çıkmazken bu kadının yazılmış ne yazıkki taraflı bir yazısı için bu kadr yorumu hak ediyor mu sizce?hem müslümanlıktn dem vuran arkadaşlara sesleniyorm onun adına birinin hakkında bilip bilmeden konuşmak ve ona iftira atmak günah değil mi?benm bildğim müslümanlıkta bu böyle sizinki hangisi acaba söyler misiniz bana da?

 86. sedat said

  :)) ya öldüklerinde anlarlar hanyayı konyayı..keşke toprak olaydım diyecekler asla ölemeyecekleri o günden sadece korksunlar…korkmayanlara o gün birgün mutlaka gelecektir..

 87. fatma said

  herkez özgürdür ve herkez kendi doğrularını savunup kendi doğrularına inanacaktır..günümüz çocuklarının demokrasiye laikliğe müslümanlığa en azından bunları geçelim kendine yada insanlara saygılı olmayı bilmesi gerekmektedir..öncelikle şunu söyleyebilirim.2 kutuplaşma oluşmuş türkan ve feytullah diye..önce önüne yanına alyına üstüne bi saygı belirten sözcük kullanmalıyız..prof dr türkan saylan yahut feytullah hoca gibi..çünkü 2 tarafta türklüğe yada islamiyete hizmet veren kişiler.en başta topluma hizmet veriyorlar kendi savunduklarınca..bizler laik,demokratik cumhuriyetçi atatürkçü ve müslüman türk gençleri saygıyı öğrenmeliyiz…

 88. AFRA said

  Okumak diyorsak ve bunu din simgesi adı taktğınız başörtüsü ile tartışıyosak yanlışı en başta yapıyoruz. Rabbimiz ilk ayet-i kerime’yi ”oku” diye gönderiyor. Yani dinimizin bize göndermiş olduğu olduğu ilk emirdir ”oku”. Bizde bu emri yerine getirmeye çalışıyoruz. Evet dini çıkarlarına alet edenler var, dini saptırmaya çalışanlarda var(MAALESEF). Bunların yanında bir de bağıra çağıra inancımıza karşı gelenler var. Özgürlüğümüzü kısıtlayan. Her iki tarafıda tasvip etmiyorum. Evet herkesin öğrenmeye hakkı olduğu kadar, inandığı gibi yaşamaya da hakkı vardır. VE BEN MAĞDURUM… Peki benim hakkımı kim ödeyecek.
  a- TÜRKAN SAYLAN
  b-YARALANDIĞIM BİR KAZADA İFADEMİ ALMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLMİŞ(Ama vazifesi benim başımda ki örtüymüş gibi davranan)SAVCI
  c-ÖĞĞĞRETMENLERİM(bazıları)
  d-SOKAKTA Kİ KADIN / ADAM(mahalle baskı denen şey bu oluyor. Bunu bi yapan bilir bir de yaşayan)
  e-DİĞERLERİ vs..
  Not: Bu din şahıslara inmemiştir ve herkasi kapsamaktadır. Efendimizin vazifesi tebliğ ise biz de onun ümmetiyiz diyebiliyosak o zaman bizim vazifemiz güneşin doğup battığı her yere nam-ı celil-i taşımaktır. Bunu yapamıyorsak eğer yapanlara köstek değil de destek olmalıyız!!!

 89. FaTiH said

  Konumuz Türkan hoca ise Türkan hoca nın çalışmaları cennete tasır merak etmeyin !!!
  peki şunu sormak gerek acaba 1970 lerde bu ülke müslüman değilmiydi ???o zaman türban neden yoktuda sadece basörtüsü ve yemeni vardı ??? türbanı bu ülkeye kim getirip uniform yaptıysa yani simgeleştirdiyse sizin mağduriyetinizin sorumlu onlardır yani kendi içinizdekilerdir !!!sizin Fetoş yani Fetiş hocanız sadece bir yahudi piyonu kendisi müslümanlık adı altında sizi kandırıyor şirk içindesiniz açıkcası
  neden mi çünkü sizinkiler kuran ı kerimi bırakıp o saçma risale denen ne anlattığı anlaşılmayan saçma şeyleri okuyorsunuz uyanın artık ayağınızın altında basacağınız toprak parçası kalmayınca geçmiş ola ….

  papa nın elini öpen kimlerdi yalakalık yapanlar,papayla amentüde ittifak yapan fetoş değil mi ???benmiyim ????
  SONRA KURAN I KERİMDE MÜSLÜMAN BİR KADIN HRİSTİYANLA EVELNEMEMLİ DER DOĞRUMU ?DOĞRU PEKİ TÜRBANLI RABİA KAZAN KATOLİK İTALYANLA EVLENDİ BU NASIL OLUYOR ??? HANİ DİNİ BÜTÜN KIZIMIZ 1.5 MİLYAR İSLAM ALEMİNDE ERKEK BULAMADI MI ??? HEPİNİZ AYNISINIZ ŞİRK İÇİNDESİNİZ GERÇEĞİ GÖRÜN AT GÖZLÜĞÜNÜ ÇIKARIN :) SAHTEKAR MÜSLÜMANLAR SİZDE KİME HANGİ İSLAMİ ANLATIYORSUNUZ SADECE VE SADECE KURANI KERİMİ OKUYUN EY GAFİLLER !!!
  SAİD NURSİ DENE KİŞİ SAİD NURSİ DEĞİL SAİD KÜRDİ DİR SADECE ŞİRİN GÖRÜNSÜN DİYE KÜRT LAFINI KULLANMIYORLAR UAYNIKLAR YA :) KARGALAR GÜLER SİZE …

  BİRDE ŞEYH MİŞ AZİZMİŞ BIRAKIN BUNLARI ONLARI ŞEYHLERİ ÖBÜR TARAFTA KURTARIRI BELKİ ÇOK BEKLERLER ŞEYHLERİ VE AZİZ EFENDİLERİ ORDA TİTREMEKTEN ALTINA YAPACAK :)
  GÜZEL DİNİMİZDE AZİZ VE ŞEHY YANİ RUHBANCILIK YOKTUR ARACI YOK !!!!!

  EEE BOSUNA DEMEMİŞLER ŞEYH DEĞİL MÜRİT UÇURURMUŞ ,EŞEKTEN DÜŞENİN HALİNİDE EŞEĞE BİNENLER DÜŞÜNSÜNLER !!!

  ADAMLAR DİYORKİ KURANI OKUMA EFENDİM RİSALE OKUCAKMIŞ ALLAH KURANDA RİSALE DENEN O SAÇMALIKLARI OKUYUN DİYE YAZMAMIŞ KURAN BU YÜZDEN KURANA ŞİRK KOŞMAYI BIRAKIN KANDIRILMAYIN !!!

  AMERİKAN KATIRI FETOŞ A KATILMAYIN AKLINIZI KULLANIN !!!

  BİRDE SAİD KÜRDİYİ PEYGAMBER GİBİ GÖSTERİYORLAR İNŞALLAH ALLAH SİZİ O SAİD PEYGAMBERİNİZLE CEHENNEM ATEŞİNDE DUŞ ALDIRSIN EMİ NE DİYEYİM SİZE BEN SAFSINIZ CÜMLENİZ …
  HZMUHAMMED SON PEYGAMBERDİR BU BÖYLE BİLİNE SAKAT FİKİRLİLER SİZİ !!!

  MÜSLÜMAN İBLİSLER SİZİ GERÇEK İSLAMI ANCAK KURANİ KERİMLE ANLAYABİLİRSİNİZ ANCAK !!!!!

  SİZİN SAİD KÜRDİYE BİRİSİ RADYOYU GÖSTERİ SORUYOR BU NEDİR HOCA DİYE BU SALAKTA DİYOR Kİ ONUN İÇİNDE MELEKLER VAR DİYOR GERZEK EBLEK ADAM FANİ SALAK :)))))
  LAN BUNUN YAZDIKLARININ NEYİNİ CİDDİYE ALIYORSUNUZ KEKLER SİZİ ….. KULAĞINIZA KÜPE YAPIN BUNLARI SORGULAYIN !

 90. balikci said

  Bir gün TV programında 6 din profesörü tartıştı tam 2,5 saat; Kuran da örtünmek var mıdır, yok mudur? diye. Kuran da açık yazılı bir tanım olsa neden 2.5 saat tartıştılar diye sormuştum çok muhafazar bir müslüman arkadaşıma, haklısın Kuran da bir çok konu yoruma açıktır, örtünme de dahil; ama ben kendim yorum yapmıyorum, Peygamberimizin yorumunu kabul ediyorum, yani sunnete uyuyorum demisti! kendi icinde tutarli bri yanıt!

  Bir bilgi;yaklaşık 15 yıldır CYDD üzerinde ögrencilere burs veriyorum (aynı anda 2 kişiye veriyorum; toplam 7-8 kişi oldu; bunlardan bir tanesi bası örtülü kızımızdı (tanıdıgım biriydi, ben önermistim), baska bir tanesi fettullah hoca ya sempati duyardi (tesadüfen ögrendik ama devam ettik). Bundan bir çok kişi de hoslanmadı o zaman, Turkan hanım da cok hoslanmazdı-saygı duyuyorum ama bence mahsuru yoktu, cünkü bu tip ayrımlar kendini laik olarak ifade eden bir kişi için de oldukca tutarsız bir davranıs olur diye düsünüyoruma.

  diger yandan;
  Turkan Saylan’ı elestiren arkadaslara bir önerim var; simdi hemen ayaga kalkın ve 12 saat hic oturmadan bir yerde dikilin bekleyin..sonra 3 saat bri sandalyede oturun dinlenin ve hemen sonra 12 saat daha ayakta dikilin, durun…bunu sadece bir kez yapın. Sonra biraz düsünün; bu yaptığınızı, sadece baskalarına yardım olsun diye hayatının önemli bir kısmında, yıllar boyunca binlerce kez yapmış, bunu yapacak kadar insanı seven bir kişinin nasıl güzel ve büyük bir yüregi olacağını anlamaya çalışın.Bunu hic mi anlamazsanız ey gafiller! Bu kısmı ayakta durmaktan daha zor olacak ama siz deneyin. olaki anlarsanız, belki pisman olur, utanır ve Allah dan sizi affetmesini dilersiniz iyi bir müslüman olarak.

  Bilin ki, bu evreni yaratan Tanrı’ nın, bu forumda yazan bazı arkdaslar gibi baskasına hakaret eden, bilip bilmeden baskasının günahını alan, içi kin dolu kulları yerine, hayatının cok önemli kısmını baskalarına yardım icin cabayla geciren birini yanında isteyeceginden emin olun. Allah sizin sandıgınızdan cooooook daha akıllı-sizin bu içi baska, dışı baska ruh halinizi, samimiyetsizliğiniz, nefretinizi namaz kılarak, oruc tutarak örtmeniz mumkun degidir. (lütfen namaz kılan tüm müslüman arkadaslar alınmasın üstüne-burada hedef yukarıdaki tanıma giren ‘yüreksiz’ ler.)

  baskasına hakaret et,
  küfür et,
  yalan söyle,
  trafikte/sokakta baskasının hakkını ye, (emniyet seritinden git!!)
  vergi kaçır (hırsızlık yap)
  karını aldat,
  baskasının karısına/kızına göz dik!
  cocuguna/karına siddet uygula vs vs
  vs vs sonra hala müslümanım diye dolas-yemezler!!!

  son not; türkan hoca ya bir konuda katılmadım hic bir zaman; bas örtüsü!! (Kuran a göre bir zorunluluk olmadığını düsünüyorum o ayrı-sahsi yorumum; evet kuran ı okudum!)!
  Ama insanların dini nedenlerle, kendilerini zorunlu hissettikleri bir kıyafeti olması bana normal geliyor. Hele hele bir de kisinin egitim hakkini elinden almak bana cok anlamsiz gelmistir her zaman. ne gerek var!!

 91. ipek said

  Burda yazılanları ve karşılaştırmaları okuyunca hayrete düştüm.Türkan hanım değerli bir hekimdir.Önemli başarıları var.Bunu inkar edip, inancı veya idealleri için, yaptıklarını hiçe saymak ,saygısızlık etmek ne kadar doğru?Üstelik karşılaştırılan kişi bir hoca. fetullah gülen cemaatinden bazı insanlardan büyük bir zarar gördük.Sizinle acımı paylaşmak istiyorum zira bunu ifade etmek benim için zor.Oğlum cemaatin okullarında okudu.onunla birlikte birçok çocuğa burs verdik.Okuldan birisi gelir:abi sana 10 çocuk yazdık derlerdi.Bunu karşılıcak gücümüzde var.Derken eşim gene cemaatten biriyle iş yapaya başladı.Öyle sözde fetullahcı değildi iş yerinin isini bizzat fetullah hocanın kendisi vermiş.Bunu gururla anlatırdı.Bu arada bayramlarda ve sıksık para yarımı kurban yardımı taleb edilirdi okuldan.Hatta zaman gazetesi hem eve gelirdi hemde iş yerimize.Ben eve geleni iptal ettirirdim okuladan oğluma baskı yapılır oda mecburen abone olurdu.Derken birlikte çalıştığımız kişinin işleri bozulmaya başladı.Başkasına ait paraları kendi işinde kullandığı anlaşıldı.Bu anlaşılınca bütün malları haczedildi.Eşim çok yüklü miktarda nakit ve konsiye çek vererek yardım etmiş.Fabrikası kapanınca kayboldu.Tabii hatır çeklarini biz öedemek zorunda kaldık.Elde avuçta ne varsa satıldı.Geçim sıkıntısı çekmeye başladık.Bırakın oğlumun okul parasını kiramızı faturaları bile ödeyemez olduk.Eşim iş yerini kapattı.Başkasının yanında maaşla işe girdi.Ticaret hayatı risk almaktır.Eşim bunu yaptı ve kaybetti…..HAYIR biz öyle sanıyorduk.O kahpe kendine mağden satın almış.Bizim gibi kerizlerin parasını oraya yatırmış.Borcunu inkar etti.hesapları burnuna sokunca yavaş yavaş ödicem dedi.2 yıldır bir kuruş gelmedi.Asıl konu ne biliyormusunuz.Oğlumun okulu bizi icraya verdi.Zaman istedik.Araya cemaatin ileri gelenlerini koyduk.Zira eşimin başın gelenleri hepsi biliyor.Bir gün ben evde yokken gene gelmişler.Evimin kapısını kırıp evimdeki eşyaları almak istemişler.Ev sahibim engellemiş.Bütün komşularımı ayağa kaldırmışlar.Baktık insaf yok.Verilen sözler tutulmuyor kimse bişi yapıyor senet verdik.Senedi ödeyemeyince hapis cezası istemiyle tebligat geldi.O kadar yardım ettiğimiz sömürüldüğüz okul sadece 10 bin için eşimi hapse atmak istiyor.Üstelik o para FAİZLE 14bin olmuş.ÇOK ÖFKELİYİM ÇOK..O CEMAATE VERDİĞİMİZ (OKUTULAN ÇOCUKLAR HARİCİNDE)TEK BİR KURUŞ KİMİN BOĞAZINDAN GEÇTİYSE KAN KUSSUN.öMRÜM OLDUKCA O İNSANLAR BEDDUA EDİCEM.hAKKIMI HELAL ETMİYORUM…Para kazanılır hayat devam eder.başımızın çaresinede bakarız.Aldımız yaraları,uykusuz geceleremizi akıttığımız gözyaşlarını hesabını ahirette bana verecekler.Bu kafir dindarlar kul hakkını bir kaç duayla ödiceklermi.Bir kaç namazla afmıolcaklar.Bu yaşananlar sırasında üniversite sınavına girdi oğlum başarılı olamadı.Sadece özel üniversiteye puanı yetti.Gene o cemaat yolla destek oluruz dediler.tık yok.Bu yıl bir aile dostumuzun üstünden krediyle yolladık.gecen senenin parasının yarısı duruyor.Düzünelerce çocuk okuttuk kendi evladımı okutamamaktan ödüm kopuyor.Ben ve ailem inanclı insanlarız.Allahtan korkarız.Bunları anlattım ajite etmek için değil.ders alın diye.İnancını sömürtmeyin diye.Benim allahla aramda kimse yok.O çok büyük bize yardım edicek.Yılmadık çalışmaya mücadeleye devam.

 92. eylül güneş said

  işte bu tabloo! birinin bu digerinin şu diye direttgi bizi birbirimizee düşürmek isteyenlerinn büyük başarısıı…biz TÜRK’üz.biz aynı topraklarda yaşayan kardeşleriz, biz MÜSLÜMAN’ınz.lütfen bizi içten bölmek isteyenlerin ekmegne yag sürmeyinn.türkan saylan ın çydd dernegnde bi toplantısında alınan kararlar bi aralarr gaztelere düşmüştü.orda resmen pkk lı ögrencilere burs werdgi yazıyordu.we bu bursu alan bazı ögrencilerin sonrdan kapandgıı we bnlara şiddetle karşı cıktgı bnları araştırıp dikkat edilmesi talimatlarını weriyordu.bi milleti yıkmanınn bölmenin en candan yolu o milletn dinini yıkmaktr.işte bize yapılan , yapılmak istenenn tamda budur ..bu oyuna gelmeyelim lütfeennnn.

 93. ebru said

  arkadaşlar sunu söylemek gerekirse bazılarınız türkan saylan hakkında yanlış şeyler biliyosunuz o taktir edilecek bir insan ben şahsen ona çok özeniyorum hayatını mesleğine öğrencilerine ve ailesine ayırmış bir kadın keşke hayatta olsaydı ve onunla tanışma fırsatım olsaydı

 94. özlem said

  allaha en büyük ibadet, insanlığa yapılan hizmettir

 95. özlem said

  fazla yoruma gerek yok anlayan anlar

 96. tuna said

  laikliğin de dini duyguların da faşisti olmayacaksın.atatürk milliyetçisiyim başımm açık dini ibadetlerimi yapıyorum.çocuğuma Allahıı da atatürkü de dinimizide anlatıyorum.bunlar zıt kavramlar değil.ve insanların hastalıklarıyla sevinmmek de müslümanllık değil..müslümanda hristiyanda bu dünyada sınavdan geçecek.sadece dinimizi yaşayalım ülkemize bayrağımıza sahip çıkalım.insanı sevelim.ve kimsenin piyonu olmayallım.

 97. tuna said

  başötüsüne karşı değiliim ailemdeki herkes başörtülü.ama başlarını açmaya utanan meydanlarda çığlık atmaya utanmayan ve cumhuriyet mitinglerindeki (herşeyin aşırısına kaçan kendi grubunda değilse aşalayan )insanları sevmiyorum.

 98. sedem said

  Türkan hanım, insan sevgisiyle mesleğinde bukadar ilerlemiştir.dini bir inanç taşımaması onun kötü ve bölücü olduğu anlamına gelmez bence en büyük günah kul hakkını ihlal etmektir.Türkan Saylan insanlar için hepimizden çok çalıştığı açıkça ortadır.Benimde şahsi görüşüm türbanın bugün daha şehvet uyandırdığı yönündedir ŞAÇ artık bu çagda şehvet uyandırmaktan çook uzak kamıştır, bunu kendi dini vezicebizesni yerine getirebilmek için başörtüsü takan samimi insanlara da saygı duyarım.

 99. sedem said

  Yorumlarda birinde fethullah gülen efendimiz diye bir ibare gördüm yazık bu insanlara kul kulun efendisi olmaz…son peygamberde hz. Muhammedtir siz kendi aklınızı ve inancınızı bir sorgulayın

 100. esra keleş said

  yaptığı faliyetler çok güzel ama dinimizide hor görmemeli eğer bu kadar iyi bir insan ise eminimki islamiyeti islamiyetin gerektirdiklerini yerine getirir getirmesede saygı duyardı kim ne derse desin türban islamiyetin bir parçasıdır hiç kimse bunu inkar edemez

 101. esra keleş said

  yaptığı işleri bende çok taktir ediyorum hayatınıda okumak hoşuma gidiyo ama dinimiz hakkında düşün dükleri bence yanlış ben ne fetullah güleci nede türkancıyım ben insanım vede söylemekten grur duyuyorum müslümanım dinimizi bizyüceltmeyelimde kim yüceltsin zaten inanan bi insa türkan saylanın yaptıklarına kötü diyemez dese kendini kandırır

 102. kapeloi said

  Bu ne yaa!!!Şu olaydan nefret ediyorum.objektif olunamıyor hiçbir yerde hiçbir konuda.Kimse demiyor,türkan saylan zamanında cüzzamla savaşmış,doktor olmuş,,eğitim için savaşmış ama biraz sivri dilli diye falan filan.2 cümle söyledi diye hemen din düşmanı,düşman…o zaman siz de dernek kurun,doktor olun,kanserle,aidsle savaşın….meyve veren ağaç taşlanırmış zaten….birinin 2 cümlesi size ters geldi mi hemen yok cehennemde yansın,yok gebersin…BİR dinle.oku,seyret,araştır…en önemlisi HER ZAMAN OBJEKTİF OL!!!!

 103. türkan saylan ile ilgili yorumları okudum.rahmetliyi bu kadar övmeniz garibime gitti.Ama unutmayın obir ataist.

 104. imge said

  yazilanlari okuduktan sonra iyice anlasiliyor ki, bu kadar kapali bakilan vizyonsuz gorusler bizi daha coook bataklara surukleyecek malesef. Bu ulkeye yuz senede bir kurtarici bir lider mi gerekli tekrar bagnazlasmamamiz icin? Dogru yolu kaybetmemiz icin? Turkan Saylan da her insan gibi fikirlerini beyan etmis en cok faydasiyla taninmis bir hanim, malum yanlislari da vardir. Ancak ‘bu ulkede basortusu sorunu yok’ derken haklidir, cunku insanlarimiz istedikleri ve inandiklari sekilde yasamakta ve asla sorun addedilecek bir mevzi degildir. Edenlerin zihniyetleri bagnazdir despottur. Ancak amerikada fethullahcilarin son hali daha vahim.. Bundan neden konusan yok, ole karismislar ve ole beyinleri Hristiyan sermayesi onculeri misyonerlerin kaliplarina uymuslar ki, aralarinda isimleri Mehmet James olacak kadar kendilerini kaybetmisler.. Ya da… Aslinda olmak icin bekleyip sonunda istenilen ve bize yutturulmaya calisilan kacinilmaz son mu denmeli??? ”anani da al git” denilince oy kazanan zihniyeti savunanlar gercekten bisiler yapmaya calisan karsitlarini yerden yere vuracaklar cahilce elbet! Bu cehalete baskasi yakismazdi…

 105. havva özdemir said

  Yaradanın sevgili kulları olarak birbirimize dönük işaretlerin ne anlama geldiğini açık seçik anlatan bir kitabin bireyleri olma şansına sahipken.

  Nedir bu taraf olmak?

  Türkan Saylan’da en azından görduğumuz bir çok meziyet var.
  Kişinin aynasıdır işi,
  Kişi bu kadar açık duygu ve fikir beyan ediyorsa bunun adı da kin değil CESARET OLMALI.
  SAYGILARIMLA.

 106. deniz a said

  yahu müslüman kardeşlerim siz bu dünyadan elinizi eteğinizi çeksenize öbür dünyaya bakın bırakın türkan saylanmış fetoşmuş madem önemli olan öbür dünya bu dünyayı kafirlere bırakın!

 107. refika said

  Türkan Saylan’ın dünyaya gelis misyonu sizin gibi düşüncelere sahip olan insanlari biraz olsun doğruya,iyiye sürüklemektir.Üstü kapali bulundugunuz ithamlar ancak ve ancak sizin cemaat ve derneklerinizin uygulamalarıdır.Bunlari dünya bilir.Tüm dünyanin ödüllere bogdugu Türkan SAYLAN’ın tarafinizdan hakkini alamamasida hiç önemli degildir.Cünkü sizin gibi düşünen beyinlerin fikirlerinin aydınlar icin bir ehemmiyeti yoktur.

 108. su merve said

  bütün yorumları okudum türkan saylan adına fetullah gülen adına çeşitli suç ve hakaretler yapılmış ama unutmayalımkı en kötü insan bile mutlaka iyi bi şey yapmıştır insanları yargılarken en az onlar kadar ugraşmış olmalıyızkı yaptığımız yargının haklılık payı olsun hayırlı gunler.

 109. Elif said

  Yazı hakkında yapmış olduğunuz yorumları okudum ve insanlarımızın ne türlü farklılaşmış olduklarını iyice anladım.. Türkan hanımı kötülemek pekte hoş sayılacak bi durum değildir sanırım.Nekadar farklı düşüncelere sahip bi kadın olmuş olsada yaptıkları nasıl olurda hiçe sayılır. Diğer türlü arkadaşların yorumları ise oldukça ilginç..Türban bi düşünce istek biçimidir. Nasıl olurda buna herhangi biri karışır..Şöle düşünmek lazım aslında bi kazak giymek istediniz veya türban takmak istediniz buda bunun gibi bişiydir. Benim esas anlamadığım türbanı takıp uzaylıya benzemek nasıl bi benzetme biçimidir ve nasıl bi saygısızlıktır. Kısaca sölemek istediğim benim şudur LÜTFEN ama lütfen bunları artık bi kenara bırakalım o türban takmış oo türbandan nefret ediyomuş gibi gibi.. Böyle insanlar arasında ayrım yapmanın faydası nedir insanlığımıza.. Güzel bi şekilde kimse kimseyi yargılamadan faydalı olmaya birbirimizden bişiyler öğrenmeye çalışsak ya ozaman ancak herkes mutlu olabilir gelişebilir..

 110. Nilufer said

  Basortusune takilmis kalanlar, Turkan Saylan gibi bir insani anlamayacak ve onun basarilari ile ovunmeyecek kadar da bilgisiz ve vizyonsuz lar ancak. Karakterleri sig kalmis kisilikler ancak sig konularda konusma, yazma kapasiteleri olmus genelde. Kontrolcu dinlerdeki tehdit bu sadece, Saylan’i kendi meritleri icinde analiz edemeyen, etmek te istemeyen bu hiddetli ve siddet yani kitle, Saylan gibi gelenleri ve gelecekleri de yok etmek icin is basinda olu, hepte olmustur zaten. Cunku eskiden beri gelen kultur baskin “din elden gidiyor” endisesi. Din bir yere gitmiyor, korkmayin sadece, daha cok anlam kazaniyor dunyaya farkli ve tanriyi daha iyi algilamak isteyenler icin. Tabiki kontrolcu Islami cevresi icin bu pek mumkun degil kolayca.

  Vizyonu ve dunya gorusu genis, seven ve sevgiye inanmis musluman kisiler nasil da siddetle, hiddetle tepki veriyorlar sadece basortusune…Hani nerde, tolerans, hosgoru, kim olursan ol yinede gel soylemleri???

 111. irem said

  Söleyecek bir söz bulamıyorum. Kulatan duyma ne kadar basit aciz cümleler. Öncelikle bir insanı eleştirmek isterseniz o insan hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eger yukarıdaki çirkin cümlelelri sarf eden arkadaşlar;bu kadının hayatını araştırıp , yaptıkları çalışmaları bilselerdi bu sözleri sölemekten utanırlardı.

 112. tolga said

  benim anlamadığım, neden müslümanlık bu konunun merkezine oturtulup bu kadar abartılıyor. türkiye müslüman bir ülke mi ki? ayrıca ben başörtüsüne karşıyım demek neden bu kadar büyük bir olay? başörtüsünün böylesine her yerde takılmasına ben de karşıyım, ne var bunda? bana göre başörtüsü erkekleri potansiyel “tecavüzcü”, kapanmayan kadınları da potansiyel “hayat kadını” şekline soktuğu için, ve alelade heryerde takılarak kadınların yaşamını, eğitimini, iş hayatını kısıtladığı, kadınlara hakaret, aşağılanma ve dayak yolunu açabileceği için tamamen karşıyım!
  Türkan Saylan bir dermatolog. insan hayatını kurtarmak, onlara daha sağlıklı bir hayat sunmak için çalışmış çabalamış. kafası bir halta basmayan ama bu sayfalarda onun alyhine atıp tutanlardan bazılarının uzak ya da yakın bir akrabasını da iyileştirmiş olabilir. bu şerefsiz dini bütünler, öldüklerinde cehenneme gittikleri zaman hatalarını anlayacaklar…

 113. Vedat Taylan said

  Türkiyede akıl yürütme sıkıntılarına, eksikliklerine değinen bir yazı hazırlığı için sitelerde dolaşırken Türkan Saylan hakkında bu ve benzeri sitelerde yapılan tartışmalarda müthiş veriler gördüm. O kadar ki, Türkan Saylan konusundaki forum yazılarını ayrı bir konu olarak ele almaya karar verdim. Şimdi, seçtiğim konu (Türkiyede Akıl Yürütme Sorunnları) nedeniyle yine bana veri olacak ilginç tepkiler gelebilecektir. Oysa yukarıdaki “kanıtları” yazan ben değilim ki. Türk insanının mükemmel olduğuna inanıyorsan, öncelikle bunu engelleyen yukarıdaki zihniyetlerle savaşmalısın, bu zihniyetleri örnek gösterip, olumsuz görüş bildirenlerle değil. Türkan Saylan’ın türban konusundaki öfkesini eleştirmek başka (ki Saylan hayatı boyunca bu ülkede insan değil, nesil kurtarmaya çalışırken, dini öğelerle bezenmiş bir sürü akıldışı engelle savaştığı için bu kadar öfkelidir), akıl yürütme yoksunluğunun bir örneği olarak onu hiçleştirmek başkadır. Ki o kişi belki de yaşamını onun çalışmalarına borçlu olduğu halde. Kıyaslamalar ilginç: Fethullah Gülen- Türkan Saylan; cemaat-ÇYDD… Bir de deliller daha ilginç. Türkan Saylanın annesi, ÇYDD destekçileri. Yazımı bitirince (her ikisini de) linkleri buraya yazmayı düşünüyorum ama Türkan Saylanlı forum eleştirisi için ipucu vereyim.

  -Fethullah Gülen nerde yaşar? Yabancı finansı kullanmak, bir kişiyi ne kadar vatan haini yapar?

  -“Paranın dini imanı, milliyeti olmaz” diyerek yabancı sermayeyi gerekli gördüğünü daha iki gün önce de tekrarlayan kimdir? Vatan Hainliği lideri midir?

  -Ülkücülerin yada cemaat destekçilerinin tümü Danone ürünlerinden uzak duruyor, Metro Grosmarketten alışveriş yapmayı reddediyor, Turkcell hat kullanmıyor, Mercedes arabaya binmiyor vb vb öyle mi (ayrıca yabancı sermaye diye sunulan örnekler tekrar incelense fena olmaz)? İktisadi gerçekler, düşmanınla bile işbirliğini dayatır. AKP solcu pek çok kişiyi bünyesine almayı akıllıca görmüştür, ÇYDD de finans sağlamak zorundadır, çünkü öncelik ülkenin iyi yetişmiş beyinlere sahip olmasıdır. Ha, bunu yaparken IŞIK evleri yoktur “iyi” yetişmiş beyinler yaratmak için. Devlet okulları vardır. Ve onlar şimdi dün başkasındaydı, bugün AKP kontrolünde, ama ÇYDD aynı şeyi yapmaya devam ediyor. Bir yabancı firma neden ulusalcı bir derneğe detek sunar? O halde dernek gizli amaçlar taşıyor? demek, iktisat bilmemenin ötesinde, neredeyse okuma yazma bilmemektir. Bu firma nerde pazar oluşturmuştur, müşteri portföyü nedir? Eğitim iyi bir reklam fırsatı mıdır? gibi konuları bir zahmet araştırıverin. Ben örnek olarak Osmanlının kuruluşunda, diğer Anadolu Türk beyliklerinin yokedilmesinde Rum-Hristiyan desteklerine atıfta bulunmayı düşünüyorum. ÇYDDnin kaynaklarını araştırabilen biri, tarih de bilir sanırım.

  -ÇYDD, cemaatlerin hedef kitlesi “eğitimsiz” kadınların önündeki nitelemeyi kaldırmayı hedeflediği için, hedef haline gelmiş olabilir mi?

  -Fethullah Gülen’in dünyanın dört bir tarafında açtığı okullara değinmiş biri. Fethullah Gülen’in başka topraklarda yaşayarak, başkalarının paraları ve başkalarının emekleri ile (zamanında destek aldığı için gönül borcu olan öğretmenler) kendi görüşlerini yaymak için kurdurttuğu okulların önemli olduğunu “düşünen” biri, bunu gerçekten “düşünmüşse”, aynı aklı, aynı şekilde çalıştırak, köy köy dolaşıp, herkesin iğrendiği/ürktüğü elleri bir an olsun bırakmadan, kendi hayatını, enerjisini ve parasını harcayarak, o “iğrençliğin” ülke topraklarından silinmesini sağlamış, hastalıkların temelinde olduğunu gördüğü eğitimsizliği yoketmek için ÇYDDyi ülkeye kazandırmış birini de (isterse IŞIK okullarının yaptığı gibi belli bir düşüncenin- o kampta Atatürkçülüğün?*? misyoneri olsaydı bile) takdir edebilmelidir.

  -Üstün bilimsel veriler sunan(?) soyağacı incelemesine bir örnek olarak, değerli Osmanlı Padişahlarının analarına değinmeyi planlıyorum. Bugün ataları ile övünme şanına erişmiş yüce Türk halkının aziz yöneticilerinin, yabancı asıllı Leyladan doğma Türkan gibi ülkeye ihanet etmemelerini sağlayan etmenleri incelemek güzel olurdu. Yukarda yazanlara bakarsak, onların, yere göğe sığdırılamayan vatana hizmet becerilerinin arkasında, halis Türk-Müslüman analarından doğmak gibi bir olgu olmalı muhakkak.

  -Türklüğün yüceliğine değinirken, sadece islami öğelerin sunulması, Müslüman-Türk kimliği ile övünen arkadaşın, islamiyet öncesi atalarıyla kendisi arasında nasıl bir bağ kuracağı da önemli bence.

  -Saylan’ın başörtüsü açıklamasındaki öfkeye işaret eden (öfke kusan) şahısların yazdıklarında sadece islami değerlere vurgu yapılıp, bunun dışındakilerin aşağılanıyor olması, hatta onlara yokedici gibi yaklaşmaları ilginç değil mi? Hadi Türkan Saylan müslüman değil, öfkesi bu “eksikliğinden” kaynaklı. Peki müslimin öfkesinin kaynağı ne? Müslümanım demenin insan olmaya yetmemesi mi, müslümanlığın insanlıktan geçmemesi mi?

  vs vs. Uzar gider…..

 114. elif said

  Ne kadar çirkin yorumlar… emek veren hizmet veren bir insana karşı 1. Allah’tan başka kimin ne olduğunu kimse bilemez. 2. Her ne olursa olsun Türk insanlarına hizmet vermiş faydalı bir insan yok Türk yok yabancı ya bu yorumu yapan insan asıl ayrım yapmış olmuyor mu? İnsana insan olduğu için değer verelim emeğe saygı duyalım tıp okumuş okumak zor iş bir yerlere gelmekte kolay değil çalışmış çabalamış

 115. furkan said

  türkan saylana hakaret etmeyi onu eleştirmeyi kimse hak etmiyor. eğer gerçekten kötü bir insan olsaydı ilahi adalet onun hayatını bu şekilde yoluna koymazdı. herkes kötülemeye çalışıyor. olaylara olumlu açıdan
  bakmalısınız. işe türkan saylanı bu şekilde kötülediğiniz için kendinizden utanmakla başlayabilirsiniz…

 116. cigdem said

  Arkadaşlar, her iki taraf da öfke içinde. Aslında tüm bunlara hiç gerek yok, sakin sakin konuşarak güzellikle anlaşabilir insanlar. Elbette ki Yüce Allah’ımızın (c.c) buyrukları asla yadsınamaz ve baş örtüsü de, namaz da sevgili Rabbimiz’in (c.c) emri. Ben başı açık, namazını da maalesef henüz layıkı ile yerine getiremeyen bir insanım ama Allah’ıma (c.c) çok şükür ki yüreğim sonuna kadar Allah (c.c) sevgisi ve inancıyla dolu ve islamiyete ve Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) kalpten inanan bir müslümanım ve oğlumun adını da ne mutlu bana ki “Muhammed” koymayı Yüce Rabbimiz bana nasip etti. İnanın bana müslümanlığı sevgiyle, gönülden ve sevgili Rabbimiz’in (c.c) ve sevgili Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) emrettiği gibi yaşayan tüm müslüman arkadaşlarla gönlüm bir. Diğer taraftan sevgili arkadaşlar, sevgili Türkan Saylan Hoca gibi hayatını Allah (c.c) sevgisiyle tüm insanlığa vakfetmiş ve tüm ömrünü durmadan ve hiç dinlenmeden, tüm insanların ve hatta bir çok hekimin korkarak yanına bile yaklaşmadığı cüzzamlı hastaların bizzat ellerini tutup okşayarak, sevgi ve şefkat vererek, borç-harç içinde elinde avucunda ne varsa tümünü hasta insanlar için harcayarak, ilim ve tababet uğruna ömrünü vermiş, kız çocuklarının okutulabilmesi için hayli çaba sarfetmiş dünya iyisi bir hocamızı da rahmetle anmamızın ve ona bol bol Kur’an-ı Kerim okuyarak göndermemizin doğru olacağını düşünüyorum. Saygıdeğer Hoca’mızı ateist sanan ya da müslümanlığa ve insanlığa bakış açısını ve hayatını merak edenlerin ise Türkan Hoca’nın tüm hayatının yazılı olduğu Ayşe Kulin’in “Tek ve tek başına Türkan” adlı eserini okumalarını öneriyorum. Türkan Hoca bu kitapta tam tersine koyu bir islam terbiyesi ile yetiştiğini, Allah (c.c)’a olan inancını, insana ve insanlığa karşı duyduğu sınırsız şefkati ve sevgiyi ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Kendisi hakkında henüz tam bir bilgi birikimine sahip olmamış olan diğer sevgili müslüman arkadaşlarımın bu kitabı okuduklarında, sevgili Türkan Hoca ile ilgili olarak daha farklı bir bakış açısına sahip olacakları düşüncesindeyim. Bu arada kendimin de bir hekim olduğumu belirteyim ve ben de inanılmaz derecede sevgi ve sabır dolu bir insan olduğumu düşündüğüm ve bir çok şeyi karşılıksız ve hiç bir menfaat gütmeden vermeye çabaladığım halde, bu kitabı okuduğumda sevgili Türkan Hoca’nın, Allah (c.c) inancı ve sevgisiyle dolu yüreği ile hastaları ve tüm insanlık için ne kadar inanılmaz fedakarlıklarda bulunduğunu gördüm. Bu kadar saygıdeğer, tertemiz ve cici bir insanın böyle yanlış anlaşılmış olmasından dolayı gerçekten çok üzüntü duydum. Sevgili Türkan Hoca daha önce yazmış olan bazı arkadaşlarımın da belirttiği gibi; bence de “çocuklar namaz kılmasın dememiş”, sadece “çocuklar okulda sıralar üstünde namaz kılmasınlar, okulda eğitim alsınlar ve kültürel faaliyetlerini yapsınlar, namazlarını ve diğer ibadetlerini ise evde yapsınlar, sanatsal ve kültürel faaliyetlerden uzak kalmasınlar” demek istemiş. Yani okulların bir eğitim yeri olduğunu ve aynı zamanda eğitim kadar kültür ve sanatın da önemli olduğunu vurgulamaya çalışmış.(Örneğin bale gibi.. Nitekim kendim de müzik, edebiyat ve güzel sanatlar gibi ruhun inanılmaz derecede gelişmesini sağlayan, önünü açan ve kendi adıma benim Yüce Allah’ ımızı ve(c.c) ve dinimizi çok daha kolay bulmamı ve anlamamı sağlayan ve bana Yüce Allah’ımız (c.c) tarafından hediye edilmiş olan yeteneklerim sayesinde, matemik, fen ve tıp gibi bilimler üzerine aldığım eğitimin yanı sıra çocukluğumdan beri buı tip sanatlarla da uğraştığım için hocanın söylemeye çalıştığı şeyi çok iyi hissedebiliyorum). Sevgili Peygamber Efendi’miz (S.A.V) ‘in adını taşıyan sanatçı arkadaşımızla ilgili olarak söylemeye çalıştığı şey ise bence; “Türkiye’nin ilginç bir toplumdan oluştuğu, aynı anda hem ileri derecede dini ve hem de ileri derecede sanat ve kültür görgüsünü birleştirebilen insanların varlığının Türkiye gibi bir ülkede var olmasının ironik karşılanabileceği” olabilir. Ne demek istediğimi başından beri yazımı okuyanlar, ve aynı iki farklı duyguyu aynı anda yaşayabildiğimi hissedenler çok iyi anlayacaktır. Kısacası, sevgili Türkan Hoca’yı anlamaya çalışalım, onun yaptığı iyilikleri ve karşılıksız fedakarlıklarının değerini anlayabilelim ve bırakalım, o diğer alemde huzur bulsun, rahat yatsın, bir kusuru varsa zaten o Rabbi ile kendi arasında olacak. Belki de cennette öyle bir makamda olacak ki, bizler onun bulunduğu seviyeye dahi erişemeyebiliriz, O yüzden bağışlayan ve affeden sevgili Yüce Rabbimiz’in (c.c) adı ile başlayan bu cümlemi sona erdiriken, sevgili müslüman din kardeşlerimden sevgili Türkan Saylan Hoca’mıza dua etmelerini ve kendisini kırıcı sözlerle değil, hayırla yad etmelerini rica ediyorum, bu arad lütfen sevgili Peygember Efendimiz’in (S.A.V) de ne kadar affedici ve karşılıksız insanlık sevgisi ve şefkati ile dolu olduğunu da unutmalayım ve efendimizi örnek alalım sevgili arkadaşlarım.

 117. ebru öztürk said

  TURKAN SAYLAM DİN DÜŞMANI ANLADIK.DİN DOSTU OLAN BİRDE HÜSEYİN ÜZMEZ VARDI.İKİSİNİN ARASINDAKİ FARK BİRİ 13 YAŞINDAKİNİ HÜSEYİN GİBİ DEDELERLE EVLENMESİNE KARŞI ÇIKIP ONLARI OKULLU YAPTI.MİRASINA MİRAS EKLEYİP BWW LERE BİNMEDİ.NE SON MODEL ARABAYA NEDE SON MODEL EVDE OTURDU.HAYATINI HERKES BİLİYOR. DİN ADAMI OLAN TV TV GEZEN ADAMINA GÖRDÜK ..KIZA YAPTIKLARINIDA ŞİMDİ VİCDANINIZA SORUN BAKALIM HANGİSİ İYİ İNSAN MODELİ.

 118. Sibel said

  Arkadaşlar yılmadan yazıya ilişkln tam 117 yorum okudum ve şunu söylemeliyim ki bu kadar iyi işler yapmış ve önemli başarılara imza atmış yüce bir insanı nasıl olur da “Hastalığı nedeniyle başına bağladığı bez parçası ibretliktir! ” diyerek çirkin bir üslupla yargılama hakkına sahip olabiliyorsunuz!!… Ben 15 yaşında yeni yeni hayata atılmaya başlayan bir genç kızım. Ancak okuduklarımj ve yapılan saçma sapan, tamamen bağnaz düşüncelere dayalı gerici sözler karşısında kendimi çok daha ileriyi görmüş geçirmiş biri gibi hissediyorum. Belki burada benden çok daha büyükler de ( ama doğru, ama yanlış ) birçok yorum nyapmış ve fikirlerini sunmuşlar. Fakat şunu söylemeliyim ki kafa kağıdının eskimesiyle kafa yapısının değişmesi paralel olmuyor!!… Fettullah hoca denilen memleketin dibini getirmeye çalışan, gerici, yobaz herife tapan arkadaşlara sesleniyorum!!!!! Bu memleket kolay kazanılmadı!! Ve Türkan Hocamıza laf söylemeye hiçbirinizin yüreği yetmez. Sadece şurda okuduğunuz tamamen öznel yargılara göre uyarlanmış Türkan Hocamızın adını kirletmeye endeksli bu yazıya boyun eğiyor ve tamah ediyorsanız yazık ki bu mükemmel insan sizin de (maalesef) içinde bulunduğunuz bu bu güzel vatanı çağdaşlık ve laiklikte geliştirmek ve uygarlığa yükseltmek için elinden geleni yaptı!!..Ama o bu gerici davranışları bile bile yaptı ve karşısında yılmadı..Yazık ki hala onun bu zor zahmet ettiği mücadelesine karşı koymaya ve onun muhteşem idealist görüşlerine başkaldırmaya yüzü olan bir milletimiz var !!!!!!!!!!!!!!!!…….

 119. murat said

  yüce işler yapmış vs vs nedir bu yüce işler ? yücelik nedir? Tanrı adını anarken kaç kez yüce kelimesini kullanıyor burdaki şahsiyete yüce diye hitap eden vatandaşlar.Dinime de ırkıma da hakaret etmiş bir ecnebiyi burda üstün tutanlar bu şahsı ellerinde yükseltirken neyin altında kaldıklarını iyi değerlendirsinler.Türk Milleti ni kimse onla bunla itham edip örf ve adetlerini gericilikle bağnazlıkla niteleyip aşağılayamaz . bu vatan örfümü adetimi dinimi yerenlerin kanları ile kazanılmadı .

 120. sena said

  ansiklopedi gibi ya çok uzun ama bilgi verici bir ansiklopedi mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum…

 121. sena said

  pardon onlardan çoğu yorummuş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: