Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Ortadoğu’da yeni bir dizayn çabası mı?

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 1, 2007

Bir anda ortaya çıktı: ABD’nin 43 milyar doları bulacak Ortadoğu’ya silah satış planı “ne oluyor” sorusuna yol açıyor. Rice’ın “İran Amerikan çıkarlarına en büyük tahdit” şeklindeki açıklaması bu tartışmaların üzerine tuz biber ekiyor. Ortadoğu’da neler oluyor? Fikret ERTAN ropörtajı..

Yardım paketi nasıl yorumlanmalı?

Yardım paketi deniyor ancak bu bir silah satış planı. Ayrıca gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de belirsiz. Çünkü Washington’daki kimi Yahudi lobileri Suudi Arabistan’a büyük silahların satılmasına karşı çıkıyor. Gerçekleşti diyelim… Bu kez farklı bir sorun ortaya çıkıyor. Örneğin paket içinde gemi de var. Bir gemi beş yılda yapılıyor. Yani bu projenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsiz, gerçekleşse bile uzun zaman alabilir.

Silahlanma İran’a karşı

Üstelik bu paket Amerika’nın Ortadoğu ile ilgili politikalarının acziyetini ortaya koyuyor. ABD İran’ın nükleer çalışmalarını engelleyemedi, şimdi de etrafındaki ülkeleri silahlandırmaya bakıyor.

Bu Ortadoğu’da yeni bir dizayn planının parçası mı?

Tam olarak değil… ABD’ye çok güç vehmetmeyelim. BOP gibi planlar masa başında oturup, bölgenin gerçeklerinin göz ardı edilerek hazırlanmış projeler. Bunların hepsi elde kaldı, gerçekleşmedi.

İran ve Arap ülkeleri neden çatışsın?

Böyle bir ihtimal şu an için yok. Ancak ABD böyle yaparak “ilerde çatışabilirsiniz” mesajı veriyor ve korkutuyor. Silah gidecek ülkelerden hiçbiri henüz konuşmadı. Bunu tam olarak bilemiyoruz. Bir de şu var tabi… Washington’da, Amerikan diplomasisinde koltuğunuzda kalabilmek için bir şeyler yapıyor görünmeniz lazım. Bu yüzden bu girişime önem atfetmiyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: