Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Gül’ün dokuz ilkesi!

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 15, 2007

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’den tarihi basın toplantısı… Gül yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı olması halinde nasıl bir tutum takınacağını ve sorumluluklarını anlattı. İşte o dokuz “Gül ilkesi!”

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı olması halinde nasıl bir tutum takınacağını anlattı. Basın toplantısında “Seçim sonrası yaptığım toplantıda “seçim meydanlarının mesajını görmezlikten gelemem” demiştim. Benim adaylığım büyük kitleler tarafından desteklendi. Bu sözümüzü tutmak için çok düşündüm ve istişarede bulundum. 10 Ağustos Cuma günü süreç başladı. Ben de başta başbakan olmak üzere istişareleri yaptıktan sonra millete meydanlarda verdiğimiz sözü tutmak için adaylık müracaatımı gerçekleştirdim. Milletten aldığım hakla gerçekleştirdim” dedi.

Gül “Meclis beni Cumhurbaşkanlığı makamına uygun görürse, eğer seçilirsem” dedi ve ilkelerini açıkladı… İşte Abdullah Gül’ün ilkeleri:

1) İlkem ve önceliğim TC Anayasasını takip etmek olacaktır… Anayasa rehberimiz olacaktır.
2) Anayasamızın temel ilkeleri ilk dört maddede açık bir şekilde yazılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilkeleri korumak ve güçlendirmek temel hedefim olacaktır.
3) Cumhurbaşkanı devletin başıdır ve devleti ve milletin birliğini temsil eder. Ben de bu bilinç içinde bu ilkeden hareket edeceğim. Milletin ve devletin birlik ve bütünlüğü için çalışacağım.
4) Tüm farklı kesimleri kucaklayacağım. Kendim onların yerine koyacağım ve yeri geldiğinde öyle düşüneceğim. Tarafsızlık kesinlikle ilkem olacaktır. Kimse bundan tereddüt etmemelidir.
5) Bütün STK’ları önemli göreceğim ve görüşlerine başvuracağım. Hakkımda yapılan yorumları iyi niyetle yapılmış değerlendirmeler olarak görüyorum ve bunların hepsi geride kaldı. Bunları açık toplumun bir sonucu olarak görüyorum.
6) Anayasanın eksiksiz uygulanması hedefim olacaktır. Laikliğin korunması temel hedefim olacaktır. Kimsenin kaygı duymamasını istiyorum.
7) Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışması temel görevim olacaktır. Bütün kurumlarımızın hassasiyetini biliyorum. Tüm kurumlar arasındaki uyumun en iyi bir şekilde sağlanması hedefim olacaktır.
8) İnsan haklarına saygı demokrasinin en önemli parçasıdır. Bunu gerçekleştirmek için ayrı bir efor gerçekleştireceğim.
9) Reform süreci devam ediyor. AB üyeliğine tam üyelik hedefi Türkiye’nin hedefidir. Bu hedef doğrultusunda hükümetlere yardımcı olmak görevim olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: