Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Başörtüsü düşmanı McDonald’s

Posted by Emi[R]ates™ Temmuz 26, 2008

Amerikalı iki genç Müslüman, başörtüsüyle işe almadığı gerekçesiyle dünyanın en büyük fast-food zincirine ayrımcılık davası açtı. Amerikalı Müslümanlar zincire tepki gösterdi.

 

Detroit News’in haberine göre, iki genç Müslüman kadın dünyanın en büyük fast-food zinciri McDonalds’a, başörtülü oldukları gerekçesiyle iş almadığı için, dava açtı. 25 yaşında Quiana Pugh başından geçeni şöyle anlattı:

“İki hafta kadar önce McDonalds’da işe başvurdum, müdür bana bir seçim yapmamı ve başörtümü çıkartmam gerektiğini söyledi. Aksi halde orada iş bulamazmışım. Ayrıldığım zaman incinmiştim ve rahatsız olmuştum. Bu kadar Müslüman’ın olduğu Deaborn’da bunun olduğuna inanamıyorum”.

Pugh, Michigan’a bağlı Deaborn’da McDonalds şubesi tarafından ilk geri çevrilen başörtülü Müslüman olmadığını öğrendi. 20 yaşındaki Detroit City’den Toi Withfield de Kasım 2006’da aynı başörtüsü nedeniyle işe alınmadı.

Müslüman ikili Perşembe günü Wayne Country Circuit Mahkemesi’nde ayrımcılık davası açtılar.

Birçok Amerikalı Müslüman inançları nedeniyle ülkede ayrımcılığa uğradıklarından şikayetçi.

Geçtiğimiz ay Demokrat başkan adayı Barack Obama, seçim kampanyasında arkasında oturan iki örtülü yerlerinden kaldırılması üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında Amerikalı yıldız lise koşucusu inancına uygun olarak giyindiği için yarışmadan çıkarılmıştı.

İslam başörtüsünü, bir simge olarak değil zorunlu bir giyim şekli olarak benimsiyor. Birleşik Devletler’de 6-7 milyon Müslüman yaşıyor.

Irkçılık

McDonalds’ın başörtüsü düşmanı uygulamaları Amerikalı Müslümanlardan ve avukatlardan sert tepki aldı. İnsan hakları avukatı Nabih Ayad, “Dearborn’da bunu yapabileceğini düşündüğüne göre bu müdür bir uzay gemisiyle arka bahçeye inmiş olmalı” dedi. Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) de McDonalds Dearborn Müdürü’nü “ırkçı” olarak kınadı. CAIR’in Michigan sorumlusu Davut Velid, “Hem Müslümanların paralarını alıp hem de onları başörtüsüyle çalıştırmayan bir yerde böyle bir ayrımcılığın olması çok rahatsız edici” diye konuştu.

McDonalds sözcüsü Dearborn restoranını çalıştıran firmanın “herhangi bir ayrımcılığı engelleyen çok katı bir politikası” olduğunu söyledi. Dearborn şubesi Amerika’da helal et satan iki restorandan biri.

Müslüman davacılardan Whitfield, McDonalds’a açtıkları davanın diğer başörtülü kızların ayrımcılığa uğramalarını engelleme amacı taşıdığını söyledi. Whitfield, “umarım hatalarından ders alırlar. İnsanlar arasında ayrımcılık yapmamalılar. Herkesin McDonalds’da çalışmaya hakkı olmalı” konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: