Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

ABD’de işsizlik oranı rekor kırdı

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 2, 2008

Amerikan otomotiv şirketi GM ikinci üç ayda 15 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. ABD’de işsizlik Temmuz ayında yüzde 5,7 ile son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Üç ayda 50 bin kişi işsiz kaldı.

Amerikan otomotiv şirketi General Motors, yılın ikinci çeyreğinde milyarlarca dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket Nisan ve Haziran ayları arasındaki toplam zararının 15 buçuk milyar dolar olduğunu bildirdi.

General Motors, Amerika Birleşik Devletleri iç piyasasındaki satışlarının beşte bir düşüş gösterdiğini, bu nedenle işine son verilen 16 bin işçinin tazminatlarının şirkete 9 milyar dolara malolduğunu açıkladı.

Ama şirket, büyük kayıplar vereceğini tahmin ettiğini ve Amerikan iç piyasasına yönelik üretimi yeni koşullara uyumlu hale getirmek için cesur adımlar atmaya devam edeceğini de kaydetti.

50 bin kişi işsiz kaldı

Temmuz ayına ait resmi rakkamlar, ABD’de işsizliğin yüzde 5,7’ye tırmanarak son dört yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösteriyor.

Son bir ay içinde işini kaybedenlerin sayısı tarım dışı sektörlere bakıldığında 51 bin. Aslında ekonomistler bu rakkamın 75 bin civarında olmasını bekliyordu ve bu da ekonomide daralmaya girileceği beklentisini artırmıştı. O bakımdan beklenenin altında bir artış.

Amerikan şirketleri yüksek petrol ve gıda fiyatları ve büyüme hızındaki yavaşlama karşısında yeni işçi alma konusunda isteksiz görünüyor.

Açıklanan son bir aylık rakkamlara göre, yeni iş alanı açılan tek alanın kamu sektörü olduğu, bu sektörde de hizmet, eğitim ve sağlık alanlarına yeni personel alındığı görülüyor.

İnşaat sektöründe de 22 bin kişi işe alınmış, fakat fabrikalarda 35 bin kişinin işine son verilmiş.

Kaynak: BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: