Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

 • Anket

 • Son Tweetler

 • Kategoriler

 • Yararlı Linkler

 • Reklamlar

‘İslami Gümrük Birliği’ hayali gerçek oluyor

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 22, 2008

İslam ülkeleri, tercihli ticaret sistemine adım adım yaklaşıyor. Sistemin kurulmasına ilişkin anlaşmayı imzalayan 11 ülkeden 5’i, anlaşmanın yürürlüğe girmesini onayladı.

 

Temeli 1984 yılına dayanan İslam ülkeleri arasında “Tercihli Ticaret Sistemi” kurulmasına ilişkin müzakere ve çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. İslam Kalkınma Örgütü’ne (İKÖ) üye ülkeler arasında “Tercihli Ticaret Sistemi” kurulmasına ilişkin anlaşma imzalayan 11 ülkeden, 5’i anlaşmanın yürürlüğe girmesi konusunda ülke meclislerinden onay çıkarttılar. Aralarında Bangladeş, Kamerun, Mısır, Ürdün, Malezya, Pakistan, Suriye, Tunus, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Gine’nin bulunduğu 11 İKÖ üyesi ülke arasında daha fazla ticaret zemininin yaratılması için böyle bir örgütlenmeye gidilmesi kararlaştırıldı.

6 ÜLKE BEKLENİYOR

Şu ana kadar yapılan temaslar sonucunda bu 11 ülkeden, Malezya, Suriye, Türkiye, Ürdün ve Tunus anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ülke meclislerinden onay çıkarttılar. 5 ülke daha kendi iç mekanizmalarında anlaşmaya onay verdiği takdirde, proje, hayata geçecek. İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) çerçevesinde yürütülen bu projenin en geç 2009 yılı başında sonuçlandırılması veyürürlüğe girmesi hedefleniyor. İSEDAK’ın önemli projelerinden biri olan sistemin “en az 10 ülke” tanımlamasının dışına çıkabilmesi için Ankara’da Mayıs ayında geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Gine, İran, Kamerun, Katar, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Pakistan, Senegal, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Uganda, Umman ve Ürdün olmak üzere 21 ülke katılmıştı.

Tercihli ticaret nedir?

İKÖ ülkeleri arasında gelecek yıl uygulamaya girmesi beklenen “Tercihli Ticaret Sistemi”, üye ülkeler arasında “Gümrük Vergisi İndirimi” sağlayacak. Bu indirim 3 aşamada gerçekleştirilecek. Yüzde 25’ten yüksek gümrük vergileri, yüzde 25’e, yüzde 15 ile yüzde 25 arasındaki vergilerde yüzde 15’e çekilecek. Yüzde 10’dan fazla, yüzde 15’e kadar olan vergilerde yüzde 10’a inmiş olacak.

Reklamlar

Bir Yanıt to “‘İslami Gümrük Birliği’ hayali gerçek oluyor”

 1. bahadır said

  desenize adım adım islam birliğne doğru bir gidiş var
  abd de inşallah tepetaklak olacak yavaş yavaş
  yiyecekler köpek gibi birbirlerini

  olacak inşallah bir gün
  yeryüzünde adımın ulaşmadığı yer kalmayacak deniyor ya

  sanki onun habercisi gibi konu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: