Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

 • Anket

 • Son Tweetler

 • Kategoriler

 • Yararlı Linkler

 • Reklamlar

Google nasıl ortaya çıktı

Posted by Emi[R]ates™ Ekim 2, 2008

Larry Page ve Sergey Brin Stanford’ta karşılaşır. Michigan Üniversitesi mezunu olan 24 yaşındaki Larry bu okulu düşünmektedir; 23 yaşındaki Sergey ona okulu gezdirmekle görevlendirilir. Bazı

Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde doktora öğrencisi olan Larry ve Sergey, BackRub adında bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başlar.

15 Eylül 1998’de Larry ve Sergey ‘BackRub’ arama motorunun yeni bir ad alması gerektiğine karar verir. Bir süre beyin fırtınası yaptıktan sonra, 1’i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terimi “googol” üzerinde yapılan bir kelime oyunuyla Google adında karar kılarlar. Bu terimin kullanılması, web’de neredeyse sınırsız miktarda bilgiyi düzenleme misyonlarını yansıtmaktadır.

İlk Google yatırımcısı Sun’ın kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim henüz varolmayan bir kuruluş için 100.000 ABD doları tutarında bir çek imzalar; bu şirket Google Inc.’dir.

Google, 232 Santa Margarita, Menlo Park’taki Susan Wojcicki’nin garajında çalışma alanını oluşturur.

Larry ve Sergey ilk çalışanları olarak Craig Silverstein’ı işe alır. Craig, Stanford’ta arkadaş oldukları bir bilgisayar bilimleri mezunu öğrencidir.

4 Eylül 1998, Google California’da şirket kuruluş kaydını yaptırır. Bundan kısa bir süre sonra, Larry ve Sergey yeni kurulan şirketin adına bir banka hesabı açar ve Andy Bechtolsheim’ın çekini bu hesaba yatırır.


Hızla büyüyen şirket garaj ofisinin dışına çıkar ve yalnızca 8 çalışanla 165 University Avenue, Palo Alto adresindeki yeni iş yerine taşınır.


Satışları idare etmek için bünyeye katılan Omid Kordestani, Google’da mühendislik alanı dışında işe alınan ilk personel olur.

Google ilk uluslararası ofisini ise Ağustos 2001’de Tokyo’da açar.

Amerikan Diyalekt Vakfı üyeleri, Google kelimesini 2002 Yılının “En Yararlı” Kelimesi olarak oylar ve 13 Ocak 2003 tarihinde Google kelimesi kabul edilir.


Google Mart 2004’te 800’den fazla personelinin bir kampus ortamında çalışabilmesi için, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View’daki yeni “Googleple” kampusuna taşınır


Artık “Uzun yaşa Google ile yaşa” sloganıyla Uzay Yolu’nun Las Vegas’taki 40. Yıldönümü Toplantısında, galaksiler arası kullanıma uygun araçların sergilendiği bir Google standı vardır.


Burası ise bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın Zürih’teki ofisi…

Google’ın ofisi adeta büyükler için bir oyun parkını andırıyor. Bundaki amaç ise çalışanların yaratıcılıklarını geliştirmek.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Google nasıl ortaya çıktı”

 1. Degerli Genc Kardeslerim,

  Bin senedir dünyanin en basarili insanlarini yetistiren, Büyük Selcuklu ve Büyük Osmanli torunlari, yasak edilen gercek yakin tarihini ögrenemeden, zavalliliktan kurtulamaz. ilimde ve teknikte ilerliyemez. Türkiye televizyonlari bizimle alay ediyor!

  Aralik 2008 basinda Siyaset Meydani isimli programda Korkut Özal, Turgut Özal’in bir sözünü söyledi:
  – T.C. Anayasasi degismeden, Türkiye ilerliyemez. Anayasanin degistirilmesi ise ebediyyen (dünyanin sonuna kadar) yasaktir!

  Dogunun, yilan, ciyan,börtü böcek, fare, solucan, kurbaga, maymun, kedi, köpek yiyen cahilleri bile adam oldu!
  Bizde gavur olsunlar diye Avrupaya attik cahil biraktigimiz insanimizi, yeni neslimizi.

  Ayni zamanda, soguk savas devrinde, Sovyet Rusyayanin Komünizm ve atom gücüne karsi: Hacli Amerika, Avrupa, Siyonist ve Sabatayci Yahudileri koruduk! Komünizme karsi “Korkuluk” vazifesi yaptirdilar bize. Komünizmi biz Müslümanlari kullanarak bitirdiler. Vazifemiz bitti artik.
  Afganlilar, Iraklilar gibi Pakistan ve Türkiyeninde harabeye cevrilip yeniden kurulmasi devri geldi. Cünki Gavurlar, Amerikadaki zenci kulubelerini andiran bizim Türkiyemizdeki garibane evlerimizde oturmazlar isgal ettikleri zaman!
  Muzaffer Alev Kopenhag Danimarka
  http://www.esir.webbyen.dk
  http://www.islamidavet.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: