Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

İran’a yasak İsrail’e serbest!

Posted by Emi[R]ates™ Ekim 5, 2008

Nükleer çalışmaları sebebiyle İran için ayağa kalkan batılı devletler söz konusu İsrail olunca inanılmaz bir çifte standarta imza attılar.

Arap Birliği üyesi ülkelerin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) genel kuruluna sundukları, “İsrail’in nükleer yetenekleri” başlıklı karar tasarısının, “üzerinde oylama yapılmasına gerek olmadığı” kararlaştırıldı.

Toplantı gündemine alınarak üzerinde bazı ülkelerin sözlü beyanlarda bulunduğu karar tasarısı, AB dönem başkanı Fransa’nın önerisiyle, “üzerinde oylama yapılıp yapılmaması için” oylandı.

Yapılan oylamada, katılımcı ülkelerden 46’sı evet, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7’si çekimser ve 43’ü de karşı oy kullandılar.

Katılımcı ülkelerin çoğunluğu “oylamaya gerek olmadığı yolunda oy kullandığından” Arap Birliği üyesi ülkelerin karar tasarısı herhangi bir işlem yapılmadan gündem dışı kaldı.

Tasarının oylamaya sunulmasına gerek olmadığı yönünde oy veren batılı ülkeler, tasarının daha önce Mısır tarafından sunulan ve oylanarak kabul edilen, “UAEK güvence denetimlerinin Orta Doğu’da da uygulanması başlıklı tasarıyla benzer ifadeler içerdiği” görüşünü savundular.

Tasarının oylanmasına karşı oy kullanan Rusya ise, tasarıda “İsrail’in isminin açık şekilde zikredilmesinin UAEK’nu politize eder nitelikte olduğu gerekçesiyle karşı oy kullandığını” açıkladı.

-ÜYE ÜLKELERİN TALEPLERİ GÜNDEME GELDİ-

UAEK genel kurul toplantısının gündemindeki orta doğu’nun nükleer silahlardan arındırılması ve İsrail’in nükleer yetenekleri konulu karar tasarılarının sonuçlandırılmasının ardından üye ülkelerin “Teknik işbirliği, güvence denetimlerinin uygulanması, nükleer tesis ile nükleer ve radyo aktif maddelerin emniyeti gibi konulardaki taleplerine ilişkin karar tasarıları gündeme alınarak tartışılmaya başlandı.

Genel kurula başkanlık yapan İtalyan daimi temsilcisi Büyükelçi Gianni Ghisi, toplantıya mahalli saatle 21.45’te verdiği bir saatlik molanın ardından üye ülkelerin UAEK’dan talepleri konularına ilişkin karar tasarılarını tartışmaya açtı.

Toplantıda üye ülkeler karar tasarılarına ilişkin başvuru sırasına göre sözlü beyanlarda bulunacaklar.

Toplantının geç saatlere sarkması nedeniyle birçok üye ülke genel kurul salonunu terk etmeye başladı.

UEAK üyesi 145 katılımcı ülkeden genel kurul salonunda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sadece 95 ülkenin heyetlerinin kaldığı belirlendi.

Genel kurul toplantısını pazartesi gününden beri büyük bir dikkatle izleyen Türkiye BM Viyana ofisi nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ahmet Ertay başkanlığında toplam 5 kişilik bir heyetle genel kurul salonunu terk etmeyen ülkelerin başında geliyor.

Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, tercüman ve güvenlik elemanlarına saat 03.00’e kadar görev talimatı verildiği öğrenildi.

Geç saatlerde gündeme alınan teknik içerikli üç ayrı karar tasarısının görüşüleceğini anımsatan diplomatik kaynaklar toplantının da muhtemelen sabah saat 03.00’e kadar devam edeceği tahmininde bulundular.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: