Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Obama’nın 10 büyük vaadi…

Posted by Emi[R]ates™ Kasım 5, 2008

ABD’nin yeni başkanı olan ve halka “değişim” vaat eden Obama, gerek kendi ülkesinde, gerekse uluslararası çapta önemli 10 konuyu çözmeyi hadefliyor.

Siyah Demokrat Senatör Barack Obama’nın yeni ABD başkanı seçilmesiyle birlikte Washington yönetiminin iç ve dış politikasında birçok değişiklik olması bekleniyor.
Değişiklik mesajını, seçimin ardından yaptığı zafer konuşmasında da veren Obama’nın, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısı, Küba, Irak, İran politikaları, enerji politikası ve diğer birçok konuda yapmayı vaat ettiği değişiklik alanları şunlar:

1- Venezuela-ABD ilişkileri


Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kendisini devirmeye çalışmakla suçladığı Washington’la, Obama başkanlığında masaya oturabileceğini ilk kez söylerken, Obama, bu konuda temkinli davranacağını gösteren açıklamalarda bulundu.

2-Küba’ya yönelik yaptırımlar hafifleyebilir


Obama, seçim kampanyasında, ABD’nin Küba’ya yönelik 46 yıllık yaptırımlarını hafifletme sözü verdi ve Küba yönetimi ile diyalog ihtimalini gözardı etmediğini söyledi.
Dolayısıyla Obama’nın başkan seçilmesi, 8 yıllık George Bush döneminin sert tutumuna alışan Kübalıların, ABD ile ilişkilerin ve böylece hayat şartlarının düzeleceği umudunu yeşertti.

3-Afganistan

Obama Irak’tan çekilecek askerlerle Afganistan’daki 32 bin Amerikan askerine 7 bin asker ekleyeceğini belirtti. Ayrıca “Pakistan harekete geçmez ya da bir şey yapamazsa” bu ülke topraklarındaki üst düzey terörist hedeflere karşı tek taraflı saldırılar düzenleme tehdidinde bulundu.

4-Irak

Senatörken Obama önce Irak’a savaş açılmasına, sonra Irak’taki asker sayısının artırılmasına karşı çıktı. 2007’de büyük bir askeri harcama yasasına karşı oy verdi, bunun dışında savaşı desteklemek için getirilen mali paketleri destekledi.
Obama Irak’taki muharip Amerikan askerlerini 16 ay içinde çekmeyi planladığını söyledi.

5-İran


Obama, ilk başta ön koşulsuz İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la görüşeceğini söylerken, şimdi Ahmedinejad’ın “görüşecek doğru kişi olduğundan” emin olmadığını söylüyor.
Ancak “İran liderleri” ile doğrudan görüşmelerin ABD’nin İran’a ağır uluslararası yaptırımlar yapılması isteklerine daha fazla meşruluk sağlayacağını belirtiyor. Obama ayrıca İran’a diplomatik baskıyı yoğunlaştıracağını söylüyor.

6-Füze savunma sistemi


ABD’nin füze savunma sistemi için harcadığı paranın miktarı konusunda şüpheleri olduğunu belirtti. Avrupa’ya füze savunma sistemi yerleştirilmesini destekliyor, ancak sistemin etkinliğinin kanıtlanmasından sonra yerleştirilmesini savunuyor ki bu da füze yerleştirilmesini yıllarca geciktirebilir.

7-Kuzey Kore


Başkan George W. Bush’un ilk döneminde Kuzey Kore’ye karşı uyguladığı sert politikayı onaylamadı ve Kuzey Kore ile görüşmelerden yana olduğunu belirtti. Bush son dönemde bu politikayı benimsedi. Kuzey Kore’nin nükleer silah programını sona erdirmek için güçlü bir uluslararası koalisyondan yana.

8-Sudan-Darfur


Darfur’da Sudan hükümetinin desteğiyle yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi için, ideal durumda BM adına uygulamaya konacak, bir uçuşa yasak bölge öneriyor. Mayıs ayında diğer Demokrat başkan adayları ile birlikte imzaladığı bir bildiride, Darfur’daki şiddeti kınadı ve bundan asıl olarak Sudan hükümetinin sorumlu olduğunu ve bu şiddeti Sudan hükümetinin durdurabileceğini belirtti.

9-Küresel Isınma


Biyoyakıt, rüzgar ve güneş enerjisi, şarj edilebilir hibrid arabalar, temiz kömür teknolojisi ve diğer “iklim dostu” önlemler için 10 yıllık, 150 milyar dolarlık fon ayrılmasını destekliyor.
2050’ye kadar, karbondioksit ve diğer sera gazı etkisi yapan gazların salımının 1990’daki düzeyine göre zorunlu olarak yüzde 80 oranında azaltılmasını öngörüyor.
Alaska’da petrol aranmasına karşı çıkıyor.

10-Guantanamo hapishanesi


Guantanamo’nun kapatılması ve tutukluların tutukluluk hallerine itiraz edebilmelerine izin verilmesini istiyor. Bush yönetimini Guantanamo benzeri sorunları çözmek için bir askeri yargı ve adalet sistemi oluşturma ihtiyacını gözardı etmekle suçluyor. Yüksek Mahkemenin Guantanamo konusunda sivil mahkemeler lehine verdiği kararı kutladı ve 2006’da Askeri Komisyon Yasası’na karşı oy kullandı.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: