Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Sigara, İslam dinine göre haram mı?

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 9, 2009

Bazı müfessirlere göre, sigara içmek İslam dininde haram ya da harama yakın mekruh. Tiryakiler için en hassas konuya, bıraktırma kampanyası düzenleyen müftü de değindi.

Antalya Müftülüğü tarafından, ‘Sigarayı Bıraktırma Kampanyası’ düzenlendi. Kampanya kapsamında sigarayı bırakmayı düşünen vatandaşlardan sigara paketlerini, kibrit ve çakmaklarını cami önlerine konulan kutulara atmaları isteniyor.

Antalya Müftü Vekili Muammer Ayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya Valiliği Tütünle Mücadele Kurulu’na sundukları öneri sonucunda, sigara kullanan cami cemaatini bilinçlendirmek için düzenlenen çeşitli vaaz ve hutbelerle sigaranın sakıncalarının vatandaşlara anlatıldığını söyledi.

SİGARA DİNEN HARAM MI?

Ayan, “sigaranın dinen haram olduğu” yönünde kesin bir emir olmamasına karşın son yıllarda kişiler ve topluma verdiği zararın büyük boyutlarda olduğunun ortaya çıktığına dikkati çekti. Bazı din adamlarının, ‘İnsanın kendisine ve çevresine büyük oranda zarar veren her şey dinen caiz değildir’ şeklinde yorum getirdiklerini vurgulayan Ayan, toplumu aydınlatmak için örnek olacak bir proje başlattıklarını kaydetti.

Sigara nedeniyle dünyada her 13 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiğini, sigarının Türkiye’de yılda 100 bin kişinin ölümüne neden olduğunu belirten Ayan, ‘Sigara israf olduğu için, çevreyi rahatsız ettiği için, vakti boşa harcadığı için günahtır. Günah olmayan bir yönü yok’ diye konuştu.

450 CAMİNİN ÖNÜNE KARTON KUTULAR KONDU

Muammer Ayan, sigara kullanan cami cemaatine bu alışkanlığı bıraktırmak için başlattıkları kampanya çerçevesinde, kent merkezindeki 450 caminin önüne karton kutular konulduğunu ifade etti.

Sigarayı bırakmak isteyenlerden ceplerindeki sigara paketlerini, kibrit ve çakmakları bu kutulara atmalarını istediklerini dile getiren Ayan, cemaatin kampanyaya büyük destek verdiğini kaydetti.

Merkez ilçe müftülüklerinden gelecek raporlar doğrultusunda kampanyanın tüm ilçelerde uygulanacağını vurgulayan Ayan, camilerde toplanan sigaraların komisyon huzurunda bir tutanak hazırlanarak imha edildiğini bildirdi.

Kampanyaya katılarak cebindeki sigara paketini kutuya atan vatandaşlardan İlhan Dumru (63), 50 yıldan bu yana sigara kullandığını söyledi. Dumru, ‘Cami görevlisinin telkinleri beni etkiledi. Kendime verdiğim zararın dışında çevremde sigara içmeyenlerin ne kadar çok etkilendiğini yeni fark ettim. Bugünden sonra bu illeti tamamen bırakmaya çalışacağım. Güzel bir kampanya. Ben sigaranın zararından başka hiçbir şeyini görmedim. Maddi ve manevi her türlü zararını gördüm’ dedi.

İnşaat işçisi Mehmet Nuri Işıker de sigara paketini kutuya atarak, ‘Kimseye kesin söz vermiyorum, ama bugünden itibaren sigarayı kullanmayı bırakmaya çalışacağım’ diye konuştu.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: