Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

 • Anket

 • Son Tweetler

 • Kategoriler

 • Yararlı Linkler

 • Reklamlar

Kürtler ne istiyor?

Posted by Emi[R]ates™ Ağustos 31, 2009

Güneydoğu anketinden çarpıcı sonuçlar…

Kürt vatandaşlar arasında yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ezici çoğunluk ayrılma fikrine karşı. Sorunların çözümünde ise DTP’ye PKK’dan daha çok güveniyor.

Başbakan Erdoğan’la MHP Lideri Bahçeli’yi birbirine dava açtırmaya kadar götüren ’Kürt Açılımı’ konusunda yeni bir araştırma da BİLGESAM’dan geldi. Aralarında emekli Büyükelçi-Bakan İlter Türkmen, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk ve siyaset bilimci Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu gibi isimlerin bulunduğu BİLGESAM yaklaşık 1.5 senedir Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kürt meselesinin çözümüne yönelik bir anket çalışması gerçekleştirdi. 200 kişilik bir ekiple ve yaklaşık 300 bin TL harcayarak gerçekleştirilen bu çalışmadan ise son derece çarpıcı sonuçlar çıktı.

BİLGESAM Kürt sorununun sosyolojik analizine yönelik yaptığı anket çalışmasını iki saat süren bir sunumla Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de anlattı. Anketin yapıldığı iller ağırlıkla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan seçildi. Ankete toplam 10 bin 199 Kürt kökenli vatandaş katıldı. Ankette ayrıca İstanbul ve Mersin gibi Kürt nüfusun yoğun olduğu illerde de gerçekleştirildi.

Etnik bilince yönelik çarpıcı sonuçlar

Anketi gerçekleştiren çalışma grubunun başındaki isim ise BİLGESAM Başkan Yardımcısı Sadi Bilgiç. Bilgiç bu anket çalışması için üniversite öğrencileri arasından Kürtçe ve Zazaca bilen birçok öğrenciyi gruba kattıklarını ve 200 kişilik bir ekiple 29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde bölgede çalışmaya başladıklarını belirtiyor ve 19 ilde gerçekleştirilen projenin yaklaşık 250-300 bin TL’ye mal olduğunu ifade ediyor.

Bilgiç Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Kürt kökenli vatandaşlar için sorunların 25 yılın ardından bir yumak haline geldiğini ve eğitim, istihdam ve kültürel gelişme konularına senkronize bir yaklaşım sergileyecek ortak bir çözüm paketi gerektiğini söyledi. Bilgiç bu önerisine şu örneklerden yola çıkarak vardıklarını açıkladı: “Anketimizin amacı bölgedeki genel resmi çekmekti. Bölgede anket yaptığımız Kürt kökenli vatandaşların yüzde 9.7’si bağımsızlık talep ediyor. Yüzde 5’i federatif yapı talep ediyor ve yüzde 31.6’sı kültürel hak talep ediyor. Yani bölge insanının yüzde 15’i yüksek düzeyde etnik bilince ulaşmış.

Bölgede Türkler Arap kökenlilerle ve Kürtler’de Zazalarla sosyolojik olaylara benzer bir şekilde bakıyorlar. Ancak Kürtler’de Zazalara oranla etnik bilinç daha kuvvetli. Yaşa göre örneğin 40 yaşın altındakilerde etnik bilinç çok yüksekken 40 yaş üzeri insanlarda bu seviye düşüyor. Cinsiyete göre baktığımızda erkeklerde ve bekarlarda etnik bilinç yükseliyor, kadınlarda ise bu oran daha düşük. Bölgede ekonomik bir ayrım da gözümüze çarptı.

Örneğin fakirlerde ve zenginlerde etnik bilinç yüksek ancak orta gelirlilerde nispeten daha düşük. Eğitimde de etnik bilinç sınıfsal bir özellik gösteriyor. Lise mezunlarında ve sadece okuma yazma bilenlerde etnik bilinç yüksek ancak ilkokul mezunlarında bu seviye düşük çıkıyor. Dolayısıyla sadece eğitim ya da sadece ekonomik önlemlerle bu sorun çözülmez. Aynı anda sorunun tüm boyutlarının çözümüne ilişkin bir paket hazırlanmalıdır.”

KÜRTLER NE İSTİYOR?

Ankete katılanların yüzde 31’i kültürel hak, yüzde 14’ü bağımsızlık ya da federatif yapı cevabını verdi.

KÜRT KÖKENLİLER NEREYE AİT?

Kürt kökenliler nereye ait sorusuna ankete katılanların yüzde 76’sı Türkiye Cumhuriyeti cevabını verirken, yüzde 23.6’sının aidiyeti yok.

BU ÜLKEDE DİĞER ETNİK KÖKENLERLE YAŞAMAK İSTİYOR MUSUNUZ?

Katılımcıların yüzde 78’i bu soruya evet cevabını verdiler.

KÜRT KÖKENLİLER KİME GÜVENİYOR?

Ankete katılanların yüzde 34’ü DTP milletvekilleri, yüzde 15’i PKK’ya ve yüzde 19’u Abdullah Öcalan’a güvendiklerini söylediler.

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLERİNİZ NEDİR?

En yüksek payı yüzde 68’i eğitim yapısının güçlendirilmesini dile getirirken, yüzde 66’sı ekonomik yatırımların artırılmasını ve işsizlik probleminin çözülmesini istedi. Katılımcıların sadece yüzde 9’u da bağımsızlık verilmesini dile getiriyor. Ankete göre bağımsızlık isteyenler ağırlıkla göçlerle geldikleri metropollerde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlar. Kentlerde yaşayanların yüzde 18’i bağımsızlık istedi. Üniversite mezunlarının ise sadece yüzde 8’i bağımsızlık istedi.

VATAN

Reklamlar

4 Yanıt to “Kürtler ne istiyor?”

 1. ayten öztürk said

  bence kürt sorunu diye bir sey yok taamen bastaki yöneticilerin siyaset yapmak içn ortaya atılan bir konu diyelim

 2. murat said

  bakın bu çok büyük be çok uğraşar sonucu hazırlanmış plan.
  amaç tarihte hiç kurulmamış sadece belieli bir bölgeye adverilmiş bir devleti kurmak.buradan kimlerin hangi güçlerin faydalanacağı aşikar.ve bunlarında kimlerden niçin yardım aldığı aşikar.çoğu açık açık söylemiyor.bazıları (aşırı milliyetçileri) açık açık söylüyor, ben devlet kurmak istiyorum ben toprak istiyorum diyor.hepsinin ama hepsinin içinde yatan bu.(butopraklar yüzyıllardır türktü, buna emin olun türk kalacak)
  plan şu:
  1) kültürel hak: bütün kürtleri emelleri düğrultusunda bir çatıya toplamak.
  2)egitim hakkı:kültürü yaymak (1. maddeye araç olarak)
  3)iletişim hakkı:tv ,radyo,net ,gazete bv.)(1. maddeye araç olarak)
  4)demokrasi (1. maddeye araç olarak)

  dünyada 40 milyonu aşkın kürt var diyorlar.siz hiç dünyada nekadar türk var araştırdınızmı .ben söyleyeyim 270 milyon.ve kaçtane türk devleti var biliyomusunuz, 21 .haddinizi bilin.kimseye köle olmayın ama bayrağı altında her türk vatandaşı ile eşit haklarda yaşadığınız millete saygı gösterin.bu plan başkalarının planı ,sizin işinize geliyor ama bu plandan dönün.devletsiz kaldınız milletsiz kalmayın.

 3. Saydam said

  BİZDEN BOYUNUZUN ÖLÇÜSÜNÜ ALIRSINIZ TOPRAK DEĞİL, BİNDİĞİ DALI KESMEK DİYE SADECE KATİL KÜRTLERE DENİR. ŞU AN KÜRTÇE KONUŞMUYORMUSUNUZ KONUŞUYORSUNUZ!!!!!!!!!!
  ÜLKENİN Bİ TEK FAKİR COĞRAFYASI SİZİNKİ Mİ???????????
  BU KADAR NANKÖR, FESAT VE KÖTÜ OLURSANIZ ELİNDEKİNİZLERİ DE KAYBEDERSİNİZ……

 4. sema said

  Bazen bakıyorum.. kürtleri anlamaya çalısıyorum ordan burdan konuşmak kolay bir de onların yasadıgı çaresizlikleri düşünmek gerek.. kadınlar köle gibi çalıstırılıyo kimsenin sesi çıkmıyo çıkamıyo korkuyo destek çıkan yok ve o dtp midir her ne haltsa tek kürt parti ve kürt halkını sömürtüp kışkırtıyo kimse gercegin farkına varamıyo.. kadınların eline apo gibi bi serefsizin resmi tutuşturulup meydanlara salınıyo aslında ne yaptıklarını onlarda bilmiyo belki para için belki farkında olmadan bilinçsiz şekilde yapıyolar ama kimse niye böyle demiyo anlamaya calısmıyo biz kimin ne yasadıgını bilemeyiz onları da anlamaya calısalım sen kürtsün deyip yargılamak bizim haddimize değil..düşünün bi terörist gelmiş eylem yapıyo ona hemen damgayı vurmak bi insana yakısır mı ? insanlık bu mu? niye kimse anlamaya calısmıyo belki neler yasadı ne yaptı bilmiyoruz.. öyle oyunlar var ki oyun içinde oyun lütfen herkes az da olsa anlasın ama bu vatan hepimizinn asla bölünmez.. kürt diye bi insanı dıslamak yakısmaz bi müslümana konusmak anlamak gerekir bence sonucta kimse kimsenin yasadıgını bilmez.. sizler ve bizler sıcak yemek yeyip rahatken onlar pkknın tehditleri ile zorla yapıyo aç iş alanı yok ailesine bakmak zorunda baş kaldıramıyo biraz düşünün anlamaya çalısın ve kürt türk daima kardestir aksi idda edilemez.. ama onlara yardımca olmak lazım.. edirneden karsa burası T.CUMHURİYETİDİR..!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: