Ceviz Kabuğunu Dolduran Konular

Tarihe düşülen not

  • Anket

  • Son Tweetler

  • Kategoriler

  • Yararlı Linkler

  • Reklamlar

Kilise kan kaybediyor, Müslümanlar artıyor

Posted by Emi[R]ates™ Aralık 5, 2009

İsveç Devlet Luteran Kiliseleri (Svenska Kyrkan) kan kaybediyor. Ülkedeki en büyük dini otorite olan Luteran Kilisesi’nin üye sayısı hızlı bir şekilde azalırken, Roman ve Ortodoks Kiliselerinin üye sayısında artış yaşanıyor.

İsveç’te sayıları artan diğer din mensupları ise Müslümanlar.

2008 yılı Kasım ile 2009 yılı Ekim ayları arasında Luteran Kiliselerine üye olan 6.8 milyon kişiden yaklaşık 72 bini ayrılmak için başvuruda bulundu. Bu rakam, bir önceki yıl 50 bin civarındaydı.

İsveç Devlet Kiliseleri sözcüsü Henrik Pederby, üye sayılarının azalmasındaki sebeplerin ne olduğunu tespit edemediklerini belirtti. Daha önceleri düşüşün yok denecek kadar az olduğunu ve 2004 senesinde neredeyse hiç üye kaybı yaşamadıklarını kaydeden Pederby, “Son senelerde yine çok ayrılan olmaya başladı. Ekonomik sebeplerden dolayı insanlar kilisemizden ayrılıyor olabilir.” şeklinde konuştu.

İsveç Devlet Kilisesi’ne üye olanların yıllık gelirlerinden yaklaşık yüzde 1’i ‘kilise vergisi’ olarak kesiliyor. Bu durum, kiliseden ayrılmalardaki en büyük sebeplerden biri olarak gösteriliyor. 2008 yılında toplam nüfusun yüzde 73’ü olan 6 milyon 800 bin İsveçlinin resmi olarak Devlet Kilisesi’ne üyeliği bulunuyordu. 2009 yılında yüzde 1’lik kayıp gerçekleşerek bu oran yüzde 72’ye inmiş oldu. İstatistik Kurumu’nun verilerine göre haftalık kilise ayinlerine katılım oranı ise ortalama yüzde 3 olarak gerçekleşiyor.

Öte yandan ülkedeki diğer inanç cemiyetlerine ilgi artıyor. Devlet İnanç Cemiyetleri Destekleme Komisyonu’nun (SST) yaptığı araştırmaya göre, Devlet Kilise’sine bağlı olmayan 761 bin 538 kişi bulunuyor. Dağılımı tam olarak bilinmemekle birlikte, bu kişilerin çoğunluğunu Müslümanlar ile Roman ve Katolik kilisesi üyeleri oluşturuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: